Vérengzésre készül Európa: egyre több a fegyveres a kontinensen

Az EU Oroszországgal szomszédos tagállamai jelentős haderőnövelésbe kezdtek az elmúlt években, válaszul Moszkva Ukrajna ellen indított háborújára.

Bronislaw Komorowski lengyel elnök egy lapinterjúban arról beszélt az Oroszország ellen hozott nyugati szankciók visszavonásának feltételéül a Krím-félsziget visszaadását kell szabni.
Akkor lehetne feloldani az Oroszország elleni szankciókat, ha Moszkva visszaadja a Krím-félszigetet – fejtette ki a lengyel elnök a Rzeczpospolita című napilapnak adott interjújában.
A szankciók feloldását firtató kérdésre úgy fogalmazott: szerinte az egész nyugati világ Oroszországnak a Krímből való kivonulásához köti ezt. A szankciók hatását értékelve, a lengyel elnök elmondta: büntetőintézkedések politikája megerősítette az ukrán ellenállást, Oroszországnak, eredeti terveivel szemben, csak a Donyeck-medencét sikerült hatalmába keríteni, nem pedig egész Kelet-Ukrajnát.
Annak a véleményének is hangot adott, hogy fontos az Európai Unió egységes álláspontjának fenntartása az ukrán válsággal kapcsolatban, annak ellenére, hogy „a közeljövőben ez próbatételnek lehet kitéve”. Hangsúlyozta: nem ért egyet azzal az állásponttal, hogy a NATO szempontjából az ukrán válságnál súlyosabb az Iszlám Állam problémája. Ez szavai szerint nem „fokozhatja le a biztonságpolitikai problémák rangsorolását a NATO keleti szárnyán”, a térség szempontjából a közvetlen keleti szomszédságban megteremtendő biztonság a legfontosabb.