EU: Bulgária függessze fel a Déli Áramlat építését

2014. június 03. 18:31

Az Európai Unió felkérte Bulgáriát, hogy függessze fel az orosz Déli Áramlat névre keresztelt gázvezeték építését, mert az ellentétes az uniós joggal. A bolgár gazdasági és energiaügyi miniszter szerint párbeszéd szükséges ahhoz, hogy megoldják a problémát

2014. június 03. 18:31

Az Európai Unió (EU) kedden arra kérte Bulgáriát, hogy függessze fel a Déli Áramlaton folyó munkálatokat, mert a beruházás ellentétes az uniós joggal. Az Európai Bizottság (EB) véleménye szerint a Déli Áramlat terve sérti az uniós szabályokat, amelyek tiltják, hogy gázszolgáltatók egyben gázvezeték tulajdonosok is legyenek. Az EB ezért felfüggesztette a projekt elfogadási eljárását, de Bulgária a vezetékrendszer kiépítése mellett döntött.

„Amíg folynak a megbeszélések a bulgáriai hatóságokkal és amíg nincs meg a teljes alkalmazkodás az EU-s joghoz, addig arra kérjük a bulgáriai hatóságokat, hogy függesszék fel a projektet” – nyilatkozta az EB szóvivője, Chantal Hughes a Reuters hírügynökségnek.

Chantal Hughes elmondta, hogy a bizottság hivatalos levélben kért információt a bulgáriai szervektől. Ez a lépés egy előzetes figyelmeztetés lehet az EB részéről, amely akár Bulgária ellen irányuló kötelezettségszegési eljárás megindítását is eredményezheti.

Dragomir Sztojnev bolgár gazdasági és energiaügyi miniszter szerint nem kellene, hogy szankciók érjék Bulgáriát, és arra kérte Brüsszelt, hogy folytatódjon a párbeszéd. Dragomir Sztojnev szerint „nincs alapja a drámázásnak”, csak idő kell és párbeszéd az Európai Bizottsággal, hogy megtalálják a legjobb megoldást.

A Déli Áramlat szerepe felértékelődött az elmúlt időszakban. Oroszország számára a Fekete-tenger alatt futó gázvezeték egy Ukrajnát megkerülő útvonalat jelentene az európai gázszállításoknál. Ukrajna ellenzi a vezeték megépítését, szerinte az csak Oroszország és a Gazprom cég befolyását növelné Európában.

Dragomir Sztojnev szerint a Déli Áramlatot nem szabad, hogy túszul használják az Oroszország és az Ukrajna közti vitában. Az EB másik szóvivője, Antoine Colombani ugyanakkor kijelentette, hogy fel fognak lépni bármely más tagállam ellen, ha az uniós jogot sértve dolgoznak együtt Oroszországgal a Déli Áramlaton.

Összesen 46 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kárpáti Zoltán
2014. június 04. 10:43
Kinek az érdeke az, hogy az európai gázellátás ne legyen biztosítva vagy bizonytalan legyen? Az nem az érintett európai országok érdeke. Hanem csak az USA-é. Meg a brüsszeli lakájaiké, akik nem Európa, hanem az USA érdekét szolgálják.
Kárpáti Zoltán
2014. június 04. 10:38
"Ukrajna ellenzi a vezeték megépítését, szerinte az csak Oroszország és a Gazprom cég befolyását növelné Európában." Ukrajna már a Nyugatot választotta, nem? Hát akkor meg mondjanak le az orosz gáz szállításán való haszonról. Az majd Bulgáriáé lesz, meg a többi érdemes európai országé. Az ukránokat meg majd eltartja a jóságos EU meg az USA.
Kárpáti Zoltán
2014. június 04. 10:33
A bolgároknak is élniük kell valamiből, ha majd az EU szétesik. Mert a léte ellentétes az európai országok érdekeivel.
várúr
2014. június 03. 22:34
Érdekes. Az EU nem kérte fel pár éve Németországot, hogy függessze fel a Lengyelországot elkerülő tengeri gázvezeték építését. Viszont erőltette a Nabucco-t, amiből az égvilágon mindenki kihátrált. És ez a banda akarja Európát irányítani. Épp a bolgárok dolgába avatkoznak, akik az oroszoktól ezer szálon függnek. Éppúgy, mint az ukránok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!