Financial Times: Putyin rövidesen beváltja az ígéretét, már a hétvégén Oresnyik rakéták zúdulhatnak Ukrajnára
Hamarosan nehéz helyzetbe kerülhet Ukrajna a brit lapnak nyilatkozó tisztviselők szerint.
Ideiglenes kiadatási letartóztatásban marad a Budapesten néhány hete elfogott volt ukrán képviselő, miután az ukrán hatóságok kiadatási kérelemmel fordultak a Fővárosi Törvényszékhez; ügyében szeptemberben várható bírósági döntés – közölte a törvényszék az MTI érdeklődésére szerdán.
A 2010-ig Julija Timosenko jelenleg bebörtönzött egykori kormányfő frakciójában politizáló ukrán politikust emberölési kísérlettel és sokmilliárdos sikkasztással hozták összefüggésbe az ukrán hatóságok. A Fővárosi Törvényszék tájékoztatása szerint jelenleg az ukrán iratok hivatalos fordítása zajlik, s ezt követően, várhatóan szeptemberben kerülhet sor a kiadatás feltételeivel, illetve a letartóztatással kapcsolatos bírósági döntésre, mely főszabály szerint nyilvános tárgyaláson történik. Magának a kiadatásnak a kérdéséről az igazságügy-miniszter dönthet majd – tudatta a törvényszék.
Olekszandr Sepelev volt ukrán képviselő ellen nemzetközi körözést adtak ki januárban egyebek között azért, mert az ukrán hatóságok feltételezése szerint köze volt Szerhij Gyadecsko, a Rodovid bank volt részvényese ellen tavaly tavasszal egy Kijev közeli településen elkövetett merénylethez. A támadásban ismeretlenek rálőttek az üzletember autójára, Gyadecsko és a sofőrje is megsérült. A volt képviselőt emellett még azzal is gyanúsítják, hogy 2009-ben a bankból elsikkasztott több mint 220 millió hrivnyát (6,5 milliárd forint), továbbá egy másik üzletemberrel közösen 315,3 millió hrivnya (9,5 milliárd forint) állami támogatást. A politikus tagadja a vádakat.
A magyar rendőrség július 4-én egy budapesti szórakozóhelyen fogott el nemzetközi körözés alapján külföldi állampolgárokat. Az Ukrajinszka Pravda ukrán hírportál akkoriban azt közölte: a magyar rendőrség az Interpol német munkatársaival együttműködve fogta el az ukrán politikust, aki hamis névre kiállított magyar útlevéllel tartózkodott Magyarországon.
A Fővárosi Törvényszék július 5-én közölte, hogy elrendelte Olekszandr Sepelev és felesége ideiglenes kiadatási letartóztatását. A később jogerőre emelkedett döntés azt is kimondta, hogy amennyiben augusztus 14-ig, azaz szerdáig nem érkeznek meg az ukrán igazságügyi hatóságoktól a szükséges iratok – a kiadatási kérelem és annak mellékletei – a fogvatartottakat szabadlábra kell helyezni.
Július 10-én megérkezett a Fővárosi Törvényszékhez az ukrán hatóságok kiadatási kérelme. Erre tekintettel a törvény szerint az ideiglenes kiadatási letartóztatás – külön bírósági döntés nélkül – automatikusan meghosszabbodik mindaddig, amíg végleges, jogerős határozat születik a kiadatási letartóztatásról. Ezért nem helyezhetők a fogvatartottak augusztus 14-én szabadlábra. A Fővárosi Törvényszék az ukrán nyelvű kiadatási kérelmet megküldte Olekszandr Sepelev és felesége részére, és készítik a hivatalos magyar nyelvű fordítást. Amint elkészül, a törvényszék tárgyalást tűz ki, amelyen dönt a kiadatás feltételeiről, így a kiadatási letartóztatásról is.
Sajtóhírek szerint menedékkérelmet terjesztett be Magyarországon a volt ukrán politikus és felesége, ugyanakkor kedden az ukrán külügyminisztérium sajtóosztálya arra hívta fel a figyelmet, hogy nem kaphatja meg a politikai menekült státust Magyarországon Olekszandr Sepelev és neje, mivel mindkettőjüket súlyos bűncselekmények elkövetésével gyanúsítják Ukrajnában. Mindeközben Sepelev apja, aki egyben ügyvédje is, arról beszélt a sajtónak, hogy „a volt képviselő politikai üldöztetése, a politikusokkal szemben Ukrajnában elterjedtté vált nyomásgyakorlás, továbbá a vádak nem kellő megalapozottsága” miatt húzódik a döntés Budapesten.
Sepelev két ciklusban volt parlamenti képviselő Julija Timosenko frakciójának tagjaként, 2010-ben azonban kizárták frakciójából, ezért csatlakozott a Viktor Janukovics elnök mögött álló Régiók Pártjához. A tavalyi parlamenti választásokon egyéni jelöltként indult a nyugat-ukrajnai Vinnyicja megye egyik körzetében, de nem jutott be a parlamentbe.