„Nagyon jók, konstruktívak a kapcsolataink (Brüsszellel). Semmiféle »háborús cselekmény« nem folyik. Ez nem kereskedelmi háború” – közölte az orosz államfő az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés csúcsértekezletét lezáró sajtótájékoztatón vasárnap. Hozzátette ugyanakkor, hogy a trösztellenes vizsgálat nem segít a kétoldalú viszonynak. Vlagyimir Putyin emlékeztetett arra, hogy tavaly szeptemberben az uniós ellenőrök a Gazprom és 20 európai partnercég 10 közép-és kelet-európai országban lévő irodáiban kutattak visszaéléseket bizonyító dokumentumok után.
Az orosz államfő szerint az Európai Bizottság vizsgálata az uniós országok súlyos gazdasági helyzetének, a kelet-európai tagállamok támogatásának a következménye. „Valaki láthatóan elhatározta, hogy nekünk kell magunkra vennünk a teher egy részét ebből a támogatásból. Az egyesült Európa meg akarja őrizni politikai befolyását és még fizessünk is egy keveset érte. Ez azonban nem konstruktív megközelítés. Oroszország soha nem vett és a jövőben sem vesz magára plusz kötelezettségeket ezeknek az országoknak (a kelet-európai uniós tagállamoknak) a nem piaci szabályoknak megfelelően irányított gazdaságára vonatkozóan” – hangoztatta Vlagyimir Putyin.
Az orosz elnök hozzátette ugyanakkor, hogy a kérdést remélhetőleg veszteségek nélkül sikerül rendezni: „Nagyon számítok arra, hogy a gazdasági szereplők és az Európai Bizottság közötti jó szándékú üzleti párbeszéd során minkét fél veszteségek nélkül tud kikerülni ebből a helyzetből”. Az Európai Bizottság kedden jelentette be, hogy versenyfelügyeleti vizsgálatot indított a Gazprom orosz gázipari cég ellen. Brüsszel azt kívánja kideríteni, hogy a Gazprom akadályozza-e a versenyt a közép- és kelet-európai országok gázpiacain és ezzel megsérti-e az Európai Unió monopóliumellenes előírásait. A gyanú szerint a Gazprom megakadályozta a gázszállítások diverzifikálását ezekben az országokban, valamint indokolatlan gázárakat szabott, a kőolaj árához kötve azokat.