Merkel nagyobb hatalmat adna az Európai Bizottságnak

2012. május 31. 19:24

Angela Merkel szerint nagyobb hatalmat kell adni az Európai Bizottságnak, tovább kell fejleszteni az Európai Uniót (EU), az integráció elmélyítéséről szóló vitában pedig nem lehetnek tabuk.

2012. május 31. 19:24

Angela Merkel szerint nagyobb hatalmat kell adni az Európai Bizottságnak. A német kancellár úgy véli, tovább kell fejleszteni az Európai Uniót (EU), az integráció elmélyítéséről szóló vitában pedig nem lehetnek tabuk. Merkel csütörtökön a Balti-tengeri Államok Tanácsa (CBSS) Stralsundban tartott kormányfői értekezletét követően hangsúlyozta: mindig is amellett kardoskodott, hogy „több Európára van szükség”, ami azt is jelenti, hogy szélesebb jogkörrel kell felruházni az Európai Bizottságot (EB), az unió döntés-előkészítő és végrehajtó szervét.

Merkel kifejtette: a válságon szerkezeti reformokkal és az egységfolyamat előmozdításával lehet túljutni. Az első lépés a fiskális paktum. A költségvetési fegyelmet és az államadósság csökkentését előíró kormányközi szerződést további lépéseknek kell követni, e folyamat során pedig az EU működéséről szóló szerződés módosítására is szükség lehet. „Itt még nem tartunk, de az ötleteknek szabad teret kell engedni”, mert nem csupán a válságot kell leküzdeni, hanem gondolkodni kell arról, hogy miként fejlődhet tovább az unió 5-10 éves távlatban – mondta a német kancellár.

Megfigyelők szerint Merkel a tabuk nélküli közös gondolkodásra vonatkozó megjegyzésével az utóbbi hetekben sorozatban felmerülő új ötletekre utalt, és igyekezett világossá tenni, hogy az EU legerősebb országának kormánya ragaszkodik ugyan a fiskális paktumhoz, de az euróövezeti közös kötvénytől az úgynevezett bankunió koncepciójáig mindenről hajlandó tárgyalni.

Összesen 86 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Laikus érdeklődő
2012. június 01. 10:56
"gondolkodni kell arról, hogy miként fejlődhet tovább az unió 5-10 éves távlatban" Igazi nagyhatalom épül, 5-10 éves távlatban :) vagy inkább :( Nem lehet, hogy 50-100 évet akart mondani?
Galak
2012. június 01. 00:50
Egyesülünk és nem viktorka lesz az új nemzetek feletti Főkancellár? Akkor a felcsuti dühében ráereszti seg*lyukából a büdöset európára. Erre is köll gondólni Brüsszelben. Lesz-e elég gázálarc?
dr.Kvasztics Fedor
2012. május 31. 22:55
A dologok jelen állása szerint engem az EU a szocializmus minden kongresszuson elmondott örökös megújulási szlogenjére emlékeztet: Az elv jó elvtársak, feltártuk a hibákat, ki fogjuk javítani. Az EU egyelőre leszerepelt, csak a németek és a franciák nyertek rajta. A periférián lévő országok soha nem lesznek haszonélvezői, mert a centrumországok csak az ő rovásukra gazdagodhatnak. Tetszik, nem tetszik, ez gyarmatosítás. Ezért kellett 1990-től módszeresen leépíteni minden életképes magyar iparágat.
Gregorius
2012. május 31. 22:15
A mindennapi életünket szinte észrevétlenül, termékeikkel behálózó nemzetközi konszernekkel csak a nagy államok vagy az államszövetségek képesek a siker reményében tárgyalni. Nem az Uniótól kell igazából tartani, hanem ezektől a prifitmaximumra törekvő, arctalan, vezető munkatársait janicsárrá tevő "vándoroktól". Ha Merkel arra törekszik, hogy az ipari termelést megtartsa Európán belül, és lehetőség szerint komolyan fejlesszen is, akkor inkább támogatásra érdemes.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!