Készüljünk: így fog hétfőn megbukni Olaf Scholz
Jön a bizalmi szavazás a Bundestagban, majd februárban az új választás.
Angela Merkel szerint nagyobb hatalmat kell adni az Európai Bizottságnak, tovább kell fejleszteni az Európai Uniót (EU), az integráció elmélyítéséről szóló vitában pedig nem lehetnek tabuk.
Angela Merkel szerint nagyobb hatalmat kell adni az Európai Bizottságnak. A német kancellár úgy véli, tovább kell fejleszteni az Európai Uniót (EU), az integráció elmélyítéséről szóló vitában pedig nem lehetnek tabuk. Merkel csütörtökön a Balti-tengeri Államok Tanácsa (CBSS) Stralsundban tartott kormányfői értekezletét követően hangsúlyozta: mindig is amellett kardoskodott, hogy „több Európára van szükség”, ami azt is jelenti, hogy szélesebb jogkörrel kell felruházni az Európai Bizottságot (EB), az unió döntés-előkészítő és végrehajtó szervét.
Merkel kifejtette: a válságon szerkezeti reformokkal és az egységfolyamat előmozdításával lehet túljutni. Az első lépés a fiskális paktum. A költségvetési fegyelmet és az államadósság csökkentését előíró kormányközi szerződést további lépéseknek kell követni, e folyamat során pedig az EU működéséről szóló szerződés módosítására is szükség lehet. „Itt még nem tartunk, de az ötleteknek szabad teret kell engedni”, mert nem csupán a válságot kell leküzdeni, hanem gondolkodni kell arról, hogy miként fejlődhet tovább az unió 5-10 éves távlatban – mondta a német kancellár.
Megfigyelők szerint Merkel a tabuk nélküli közös gondolkodásra vonatkozó megjegyzésével az utóbbi hetekben sorozatban felmerülő új ötletekre utalt, és igyekezett világossá tenni, hogy az EU legerősebb országának kormánya ragaszkodik ugyan a fiskális paktumhoz, de az euróövezeti közös kötvénytől az úgynevezett bankunió koncepciójáig mindenről hajlandó tárgyalni.