Csak a jéghegy csúcsa az, ami eddig a sajtóban a DatAdatról megjelent – tudniillik, hogy a cégcsoport osztotta szét a külföldről érkező pénzeket az ellenzék politikai üzeneteit terjesztő médiumok között, írja szerda reggel megjelent cikkében a Magyar Nemzet. A lap most arról ír, a Bajnai Gordon nevével fémjelzett cégcsoport ennél valójában sokkal összetettebb szerepet játszott, amelyet jól illusztrál a Lenin egykori mozgalmának(Искра) nevét viselő, szélsőbaloldali Szikra Mozgalommal fenntartott kapcsolata is.
A Jámbor Andrást, a szivárványkoalíció képviselő-jelöltjét a tavalyi választáson támogató mozgalom adatfeldolgozói között a DatAdat Észtországban és Ausztriában bejegyzett ága is megtalálható – mutat rá a Magyar Nemzet.
A Szikra Mozgalom számos olyan online pénzgyűjtést és adatfeldolgozást bonyolító vállalkozással is együttműködött, amelyek szoros kapcsolatban állnak a DatAdattal, ezek a cégek pedig közvetve még az amerikai Demokrata Párthoz is kapcsolódnak.
A Szikra Mozgalom honlapja adatkezelőként és -feldolgozóként feltünteti például a Nation Builder nevű céget, amely kampányfejlesztéssel foglalkozik, de közös, politikai kampányokra fejlesztett botprogramot is jegyez a DatAdattal. A másik hasonló kampányeszköz a Lunda, ezen a felületen hirdette meg egyik adománygyűjtő kampányát a Szikra. A Lundát a DatAdat működteti, és az adatkezelési tájékoztatója is a cégcsoport honlapján található – mutat rá a Magyar Nemzet.
A lap ezzel párhuzamosan feltárta azt is, hogy a DatAdat több ágával együttműködik az Action Network is, amelyen keresztül szintén adománygyűjtést folytatott a szélsőbaloldali csoport. Az Action Network és a DatAdat több európai országban dolgozott együtt adatgyűjtés és -feldolgozás terén különböző politikai kampányok során, mások mellett az LMBTQ-ideológiát népszerűsítő lengyelországi Basta Foundationnal is együttműködtek.
Szélsőbalos tartalom, szélsőbalos erőszak
A Szikra idén elsősorban azzal került be a hírekbe, hogy egy osztrák hírportál információi szerint egyik aktivistájuk lakásában forgathattak gyerekpornót, az általuk meghirdetett januári antifa-tüntetés után pedig budapesti járókelőket vertek szélsőbaloldali aktivisták. A Magyar Nemzet arra emlékeztet, a Szikra Mozgalom szócsöveként azonosítható a rendre radikális baloldali tartalmakat publikáló Mérce, amely éppen az antifa-tüntetés előtt mutatta be újra 2020-ban íródott cikkét, amelyben
a szerző arról elmélkedik, hogy az erőszak legalizálható, amennyiben náciként azonosított személyek ellen irányul.
A Mérce és a Szikra Mozgalom együttműködik a Fizessenek a gazdagok! elnevezésű kampány során is: a kiáltvány a Mérce honlapján olvasható, a támogató aláírásokat pedig a Szikra oldalán gyűjtik. A portált ráadásul Jámbor András alapította (sokáig főszerkesztője is volt), aki jelenleg is a Szikra elnökségének tagja.