Meg azt a fideszes nyugdíjast is, akinek annak idején politikai okokból nem állt módjában diplomához jutni.
Azt a vízvezeték-szerelőt meg aztán pláne, aki a legutóbb, amikor restelkedtem, hogy elfelejtettem port törölni, azzal nyugtatott meg, hogy a jelek szerint én nem tudom, milyen állapotok uralkodnak egyes budai értelmiségiek lakásában. Ha csak port nem törölnének! – fakadt ki ez az alulképzett honfitársunk. Nahát, az igényesség nem papírfüggő, mik ki nem derülnek.
Ugyanakkor ez a diplomás versus kétkezi munkás összevetés azért sem túl szerencsés, mert aki körülnéz az életközép felé tartó városi értelmiségiek körében, gyanúsan sok példát fog találni doktori címmel a neve előtt zabkekszet formázgató exügyvédre, vidéki tanyán önellátásra berendezkedő exmarketingesre, nőtársait sminkelő egykori biomérnökre vagy régészből lett jógaoktatóra.
Betanított barista lett, jaj de jó, végre azt csinálja, amit akart!
De gyönyörű kerámiákat fest, vétek lenne még mindig a bankban ülnie – lelkendezik a közönség. Ha elismerjük, hogy lehet boldog és teljes, sőt, társadalmilag igen hasznos életet élni negyvenes asztalosként, akkor miért kellene automatikusan lenéznünk azt, aki a kétkezi munka előtt nem tett (esetleg szülői nyomásra, esetleg kiégéssel végződő) kitérőt?
2023 a készségek éve az Európai Unióban, ahol mindenféle kezdeményezések szorgalmazzák a nem formális és az informális tanulás során, azaz például munka közben elsajátított készségek és tudás elismerését; akkor kezdjük azzal, hogy nem tekintjük a melósokat automatikusan „az érzelmeikre hallgató” és ezáltal könnyen átverhető szavazóknak. Van köztük ilyen is, olyan is. Ahogyan a párbeszédes és a momentumos értelmiségiekről is erős lenne azt állítani, hogy ők bezzeg nem érzelemvezérelten politizálnak, és mindig tudatosan és átgondoltan döntenek, mielőtt beállítanák Facebook-profiljukon az aktuálisan trendi képkeretet.
Pár hónapja a német ZDF (szokatlanul józan pillanatában) készített egy egész szórakoztató kisfilmet: egy értelmiségiekkel teli társadalomban, ahol
több folyóiratban is tudományos dolgozatot publikálnak egy bosszantó kátyú társadalmi-gazdasági hatásairól, ám a kátyú ennek ellenére nem tömődik be
(végül kénytelenek a felesleges diplomadolgozatokkal feltölteni a lukat), hajsza indul a legutolsó még élő szaki után. A viszontagságok árán fellelt rokkant vízvezeték-szerelő megoldásképpen felajánlja, hogy kitanítja a hozzá forduló kétségbeesett fiatalt – de nincs happy end, mert a srác elsomfordál, mondván, neki jobban tetszik például a grafikai tervezés és a dzsessz, és egyébként se tudná elképzelni, hogy csak úgy belekezd valami ilyesmibe, valakinek a tanoncaként.