Padlóra küldené a magyar gazdákat: súlyos következményei lennének Ukrajna uniós csatlakozásának
Az Agrárkamara szerint az EU mezőgazdaságát is letarolná.
Buda Péter volt nemzetbiztonsági főtiszt Friderikusz műsorában vetette fel a forgatókönyvet. Szóba került az atomháború lehetősége is.
***
Friderikusz Sándor Podcast-csatornájának vendége volt a napokban Buda Péter volt nemzetbiztonsági főtiszt, akivel a műsorvezető az orosz-ukrán háború aktuális állapota mellett a geopolitikai átrendeződéseket is áttekintette. Szóba került persze az Orbán-kormány békepárti álláspontjának a kritikája, illetve az Egyesült Államok és Kína szerepe a konfliktusban.
A beszélgetés egy pontján a szakértő kifejtette, a jelenlegi harci eszközök mellett milyen egyéb fegyverekkel kellene segítenie Amerikának, illetve a Nyugatnak Ukrajnát. Például tengeralattjáróról indítható cirkálórakétákat. Ezzel ugyanis
Erről már javaslat is elhangzott a Szenátusban – mutatott rá.
Buda Péter: „Ez nem riogatást jelent, tehát itt nem arról beszélek, amiről Donald Trump, hogy jaj, ebből atomháború lesz, és akkor ne csináljunk most semmit. Igen, ebből lehet atomháború is, ezért csinálni kell valamit. Ezért oda kell menni és szembe kell nézni a veszéllyel.”
Friderikusz itt szóba hozta Mark Galeotti angol történész a 444-nek adott interjúját, amiben elhangzott:
Európából akkor lesz nagyhatalom, ha elviseli, hogy a lányai és a fiai koporsóban térnek haza.”
Ennek kapcsán a szakértő kifejtette, ez alighanem inkább egy retorikai fordulat volt a történész részéről, ráadásul Európa „így egy az egyben soha nem lesz nagyhatalom”, mert annál megosztottabb etnikailag és kulturálisan. „De amikor rájönnek arra, hogy igazából a közös ellenség a létünket fenyegeti, akkor igen, akkor hajlandóak arra, hogy véráldozatokat is hozzanak” – fejtegette, hozzáfűzve, amíg nem fogják fel, hogy ez a háború valójában Európa jövőjére is megy, erre nem lesznek hajlandóak a kontinens államai. „Abszolút nem az ukránokról van itt csak szó. (…) Az embereknek a többsége abból, hogy most mekkora fegyverszállítmányok mennek kelet felé, ebből túl sokat nem érzékel, onnantól fogva, hogy mondjuk adott esetben horrible dictu katonákat kellene erre a frontra küldeni, az már nagy kérdés, hogy az első visszatérő koporsókat hogyan fogadná a nyugati társadalom” – vetette fel.
Buda abszolút nem tartja kizártnak, hogy Európa ebben „jobban is fog involválódni a jelenleginél. Tehát nem pusztán fegyverszállítmányok keretében. És én evvel nem akarok beállni azok körébe, akik evvel most riogatni akarják a világot, én
nem riogatni akarom a világot, hanem én azt gondolom, hogy tágítani kell a horizontunkat,
meg kell ismerkedni azokkal a forgatókönyvekkel, amelyeknek a bekövetkezése lehetséges, hogy érzékenyítsük magunkat.”
Nyitókép: MTI/EPA/Oleg Petraszjuk