Új törvény a belga prostituáltaknak: szülési szabadságra mehetnek és nyugdíjat is kapnak
A kritikusok ugyanakkor aggódnak az emberkereskedelem és a kizsákmányolás miatt.
A liberális szervezet lelkesen beállt a Zöldek európai frakciójának kezdeményezése mögé. Nemrég még a nőgyűlölő munkahelyi környezet és a szexizmus vádja miatt magyarázkodtak.
Új jelentést készül elfogadni az Európai Parlament, ezúttal a szexmunkások helyzetével kapcsolatban. A Zöldek által vitt ügyben – előzetes tudásunk alapján – a grémium nem elsősorban maga a jelenség mint a nőiség és a test meggyalázása miatt fejti majd ki aggodalmát, sokkal inkább a – amint ők fogalmaznak – munkavégzés körülményeiben találnak problematikus elemeket.
A Zöldek/Európai Szabad Szövetség képviselőcsoport friss sajtókommünikéje például úgy fogalmaz: „A szexmunkások a munkaerő kizsákmányolásának különböző formáival szembesülnek, mint például a munkahelyek bizonytalansága és az illegális munkaügyi megállapodások, a juttatások hiánya, de a gazdasági kizsákmányolás és a rossz munkakörülmények is.”
A prostitúció szabályozásáról szóló jelentéssel kapcsolatban a Zöldek – név szerint Monika Vana osztrák EP-képviselő kedden kerekasztal-beszélgetést is tartott. Az eseményen különböző liberális szervezetek szakértői vettek részt.
Az ügy és az esemény pikantériája, hogy a minikonferencia lelkes támogatói között ott találjuk az Amnesty International nevű liberális szervezetet, melynek képviseletében Eve Geddie érdekvédelmi igazgató videóüzenetben köszöntötte a tanácskozás résztvevőit. (A Zöldek fontosnak tartották azt is, hogy az eseményen exponálja magát az egyik legnagyobb európai LMBTQ-szervezet és a Planned Parenthood abortuszklinika-óriás egyik prominense is. A forradalomnak haladnia kell...)
S hogy miért is pikáns mindez? Azért, mert éppen a szervezet magyarországi leányvállalatánál robbant ki botrány a közelmúltban, amikor az OpenDemocracy megírta: volt munkatársai nemi megkülönböztetéssel vádolják az Amnesty Internationalt. A vádak szerint a szervezet magyar szekciójánál rendszerszintű volt a munkahelyi bántalmazás, megalázás, a szexista megjegyzések és a szexizmus.
Amint arról korábban a Mandiner is beszámolt, korábbi munkatársak beszámolói szerint az Amnesty International felső vezetése nyomást gyakorolt egy alkalmazottra, hogy hagyjon fel a szoptatással, és
A szerződésekben olyanok álltak, hogy értesíteni kell az AI-t, ha terhes lesz a női munkavállaló (hangsúlyosan a női – a szerk.), egyben – szó szerinti idézet – „reprodukciós procedúrára vállalkozik”. Az AI-nak jogában állt orvosi igazolást kérni.
Nyitóképünk illusztráció. Harminchat országot képviselő örömlányok tüntetnek támogatóikkal tevékenységük törvényesítését követelve Amszterdamban 2018. július 24-én. Fotó: MTI/EPA/Robin van Lonkhuijsen