„A rezsicsökkentés egy szent tehén” – Nagy Attila Tibor szerint ezen múlhat Magyar Péter sikere
Az elemző az Indexnek nyilatkozott.
Kitört a második hidegháború, amiből Magyarország láthatóan ki akar maradni és erre stratégiát is alkotott, mondta a Hit Rádió műsorában Nagy Attila Tibor.
Egyértelmű, hogy Magyarország továbbra is tagja kíván maradni az euroatlanti integrációnak, ugyanakkor nem kritikátlanul teszi mindezt, hanem felvállalja a konfliktusokat akár az USA-val, akár az EU fősodratú vonalával – jelentette ki Orbán Viktor stratégiai tervét elemezve Nagy Attila Tibor. A baloldali elköteleződésű politikai elemző a Hit Rádió Háttérben című műsorában kifejtette; a stratégiai polarizáció keretében keres Magyarország új kapcsolatokat keleti irányban.
Felhívta a figyelmet arra, hogy az orosz-ukrán háborúval kitört a második hidegháború, ami felvetette annak a lehetőségét, hogy hazánk teljes mértékben feladja a keleti együttműködést, ám más stratégiai döntés született:
Az elemző az orbáni külpolitika kockázati tényezőjeként azonosította azt, hogy a kimaradás lehetséges-e egyáltalán úgy, hogy a külkereskedelmi forgalom jelentős része a nyugati államokkal bonyolódik le. Kiemelte ugyanakkor, hogy Magyarország nem hajlandó kritikátlanul elfogadni a nyugati elvárásokat. Hintapolitikaként jellemezte mindezt. Emlékeztetett ugyanakkor, hogy az orbáni külpolitika figyelmét már jóval korábban felkeltették az úgynevezett BRICS-országok (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika – a szerk.), amelyek nemzetgazdasági szempontból is fontosak lehetnek.
Nagy Attila Tibor szerint a potenciális szövetségeseink ugyanakkor „a nap végén nem bizonyulnak elég erősnek”. Úgy látja, egészen 1490, azaz Mátyás király halála óta igaz, hogy – nagyon kevés kivételtől eltekintve – a magyar diplomácia lényegileg képtelen jól felmérni a világpolitikai erőviszonyokat és folyamatosan rossz szövetségeket választ. Elismerte ugyanakkor, hogy „a dolog nem dőlt el végleg”.
Az elemző aláhúzta, hogy a magyar politikai életben egyedül Orbán Viktornak van külpolitikai stratégiája és komoly víziója, kihívói közül senki nem rendelkezik részletesen kidolgozott programmal és vízióval.
Hangsúlyozta, nagyon fontos szempont, hogy bár természetesen el szeretnénk kerülni, de a magyar külpolitikai vezetés felkészült arra, hogy potenciálisan kitörhet a harmadik világháború, ami szintén azt támasztja alá, hogy Orbán Viktor kormánya folyamatosan és összetetten mérlegeli a geopolitikai helyzet alakulását.
Összetettebb stratégiai gondolkodásra lenne szükség az ellenzéki oldalon, ezzel kapcsolatosan is, figyelmeztetett Nagy Attila Tibor.
A teljes adás itt tekinthető meg:
Nyitóképünk képernyőkivágás, forrása a Hit Rádió YouTube-csatornája.