Innováció terén az oroszok leelőzték az ukránokat, és a Nyugat nagy részét
Kié az első huzalos drón? Amerikai? Nem, orosz, semmi sem tudja zavarni. Kié a Lancet? Orosz.
Három különféle mese is köthető a hívogató macska alakjához.
A rejtélyes integető macska nyomába eredt az Index. „Mielőtt a legenda mélyére ásnánk, el kell oszlatnunk egy általános félreértést.
Az integető macska figurája nem kínai, és nem integet”
– tisztázzák rögtön a cikk elején.
A portál rávilágít, hogy a kezét mozgató macska eredetileg egy japán szimbólum, amely a maneki-neko nevet őrzi, ami nagyjából annyit tesz: hívogató macska.
„Japánban ugyanis nem úgy hívjuk magunkhoz a másik embert, mint Európában, hanem egy teljesen más (majdhogynem ellentétes) formában. A hívogatás ottani kézjelét valahogy úgy lehetne leírni – kicsit leegyszerűsítve –, hogy a tenyerünk és ujjaink a föld felé néznek, majd a kezünkkel előre-hátra mozgást végzünk. Ez annyiban fura, hogy Európában jobban hasonlít arra, amikor valakit elküldünk, de Japánban ez a hívás jele” – jegyzi meg a portál.
A portál három lehetséges „eredetmítoszt” gyűjtött össze. Az egyik történet a macskák japán megítélésének szakrális oldalát fogja meg. A mese szerint a helyi földesúr az erdőben vadászott, mikor viharos idő támadt. Épp a Gotoku-ji templom mellett haladtak el, ahol a helyi apát Tama nevű macskája a bejáratnál ült, és hívogatta őket, ezzel megvédve őket egy éppen lesújtó villámtól.
Egy másik történet szerint az Imado szentély közelében élt egy idős nő a macskájával, aki nagyon elszegényedett, és amikor már magának sem tudott ételt venni, elküldte a macskáját, hogy keressen megfelelőbb otthont. Ezen az éjszakán az idős nő álmot látott, ahol a macska megjelent, és azt mondta neki, hogy ha szobrokat készít az ő képmásával, akkor szerencséje és jóléte lesz majd. A nő így is tett, az apró figurák pedig olyan népszerűek lettek, hogy kihúzták az idős nőt a szegénységből.
A harmadik történet központi alakja egy elszegényedett boltos, aki alig bírta fenntartani az üzletét, s noha alig volt pénze ételre, egyik nap befogadott egy éhező kóbor macskát. Miután a macska jobban lett, kiült a bolt kirakatába, és hívogatta a vásárlókat, akik innentől előszeretettel tértek be az boltba.
Nyitókép: eMAG