Adrian Vermeule, a Harvard Egyetem alkotmányjogász professzora. Kutatási területe a közigazgatási jog, a közigazgatási állam, az intézmények kialakítása és az alkotmányelmélet. Kilenc könyv szerzője vagy társszerzője, legutóbb a Law's Abnegation: From Law’s Empire to the Administrative State (2016), A kockázat alkotmánya (2014) és Az alkotmány rendszere (2012) könyveket jelentette meg. 2012-ben beválasztották az Amerikai Művészeti és Tudományos Akadémia tagjai közé. Vermeule a Common Good konferencia keretében tartott előadást a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen november 30-án.
A liberális demokrácia és a jogállamiság eszméi körüli viták Európa legmegosztóbb témái közé tartoznak manapság. Egyesek szerint különösen az utóbbi fogalom értelmezési kerete túl tág és homályos ahhoz, hogy az esetleges anomáliákhoz szankciók fűződjenek. Viták folynak továbbá a jogállami működés összhangba hozhatóságával kapcsolatban is. Ön szerint megalapozottak ezek a viták?
Úgy gondolom, hogy a liberalizmusnak politikai mozgalomként az a célja, hogy gyarmatosítsa, kisajátítsa a többi eszmét, ezt követően pedig magába olvassza azokat. Az eszme egyenlőségjelent von tehát a jogállamiság és a liberalizmus, valamint a demokrácia és a liberalizmus között. Megköveteli a társadalomtól, hogy tényként fogadja el azt, a jogállam és a demokrácia csak akkor hiteles, ha liberális karaktert ölt. Csakhogy ez hamis állítás.
Ahogy a jogállamiság, úgy a demokrácia eszméje is jóval a liberalizmus megszületését megelőzően alakult ki.
Éppen ezért teljes mértékben lehetséges a jogállamiságot és a demokráciát a liberalizmustól mentesen értelmezni. Ennek megfelelően én is elutasítom az e fogalmak közötti egyenlőségtételt, és azt állítom, hogy a jogállamiság fogalmát övező homály azon nyomban eloszlik, mihelyst felfogjuk, hogy egy jogállam nem szükségképpen liberális. Amint felismerjük, hogy a jogállam a természetjog objektív normativitásán és a kereszténység által befolyásolt nyugati jogi hagyományokon (például a római jogtudományon) alapul, beláthatjuk, hogy a jogállamiság fogalma a liberalizmus nélkül is tartalommal bír.
Ezek szerint úgy véli, hogy nem a liberális demokrácia a jogállamiság egyetlen lehetséges kimenetele?
Pontosan. Főleg, ami a liberális részt illeti. A jogállamiság számos eltérő rezsimtípussal összhangban áll, gondoljunk akár a parlamentáris, vagy a prezidenciális berendezkedésre. Ezek többé-kevésbé hordoznak demokratikus, képviseleti és egyéb tulajdonságokat. A jogállamiság eszméje azt követeli meg az államtól, hogy a közjónak alárendelten működjön. Ennek kapcsán II. János Pál pápa szavai jutnak eszembe, aki úgy vélekedett, hogy az a demokrácia, amelyik nem a közjónak alárendelten működik, valójában zsarnokság. A jogállamiság eszméje klasszikus jogi értelemben tehát nem támaszt más követelményt – a liberalizmus saját csalfaságára mutat rá, amikor a jogállamiság eszméjének kisajátítására törekszik.