Liberális gondolkodó létére a technokrata elitizmus éles kritikáját fogalmazza meg kötetében Ivan Krasztev bolgár politikatudós.
A szófiai Liberális Stratégiák Központjának elnöke most magyarul megjelent könyvében leszögezi: bár vannak fikciós írások a náci Németország vagy a Szovjetunió diadalmaskodik a második világháború vagy a hidegháború végén, arról mégsem születnek írások, hogy mi történne, ha szétesne az EU. „Csakhogy a valóságban társadalmak néha igenis elkövetnek öngyilkosságokat, és ha megteszik, tagadhatatlan lendülettel teszik”. (16.).
A szerző ezért azt javasolja, hogy kezdjünk el „az Utó-Európa terminusaiban gondolkodni”. (22.). Krasztev persze ezt nem boldogan teszi, hanem a gramsci-i „értelem pesszimizmusa” jegyében: a szerző is fél, hogy
olyan folyamatok zajlanak, melyek „káoszra, globális jelentéktelenségre kárhoztatják (ezt) a földrészt”.
Krasztev egyik fő kutatási kérdése: „Arra van-e ítélve az Európai Unió, hogy szétessen a Habsburg Birodalom módjára?” (13.).
Az európai integráció nem lehet „szuperexpressz”, amin nincs megállás, de ha nem születnek elméletek és forgatókönyvek az integráció lassulásáról, esetleg az együttműködés lazulásáról, akkor felkészülni sem lehet populista lázadások elburjánzására – érvel a szerző.
Az EU viszont egyelőre minden válságra az ingráció erőltetésével reagált. A pénzügyi válság kapcsán felmerült a bankunió, a migrációs válságot is közös elosztással akarták rendezni, és – tehetnénk hozzá, noha a könyv a háború kitörése előtt íródott – most az ukrán támogatást is közös hitellel akarják fedezni.
A könyv deklaráltan nem egy euroszkeptikus munka, és nem is temetni akarja Európát, de rá akar mutatni azokra az eltérő tapasztalatokra, melyek meghatározzák a mostani válság eltérő értelmezéseit Budapesten vagy éppen Párizsban. (Talán jellemző, melyik két várost említi itt a szerző).
A bolgár politológus szerint viszont mindez tévút.
Európa hajlamos volt saját fejlődését „egyetemes tendenciaként” értelmezni,
értelmezni,és arra jutni, hogy ha a kontinensen a liberalizmus és a demokrácia diadalmaskodott, akkor „az európai életmód egyre vonzóbbá válik”, és már országok is átveszik ezt a modellt.