(kép forrása: Mirela Ahmetović Facebook-oldala)
A horvát sajtó szúrta ki Mirela Ahmetović horvát szociáldemokrata képviselőnő Facebook-posztját, amelyben a kormányzó Horvát Demokratikus Közösséget (HDZ) tolvajnak nevezte. Az SDP politikusa azt is elmondta, hogy szerinte Orbán Viktor miniszterelnök tartja sakkban Andrej Plenkovic horvát kormányfőt, aki
ezért „nem szólalhat meg”, amikor Orbán Nagy-Magyarország-térképet tesz közzé.
A képet mindenesetre árnyalja, hogy a horvát miniszterelnök 2019-ben erősen kiakadt azon, hogy egy fotón meglátta, hogy a Fidesz elnökségi ülésének otthont adó teremben egy történelmi térkép van kifüggesztve, ugyanakkor már nem először hangzik el a vád, hogy a magyar kormány valamilyen módon maga alá gyűrte a horvátot.
A Vecernji.hr, horvát nyelvű oldal cikket közölt a magyar-horvát viszonyokról. A szerző szerint Magyarország energetikai értelemben kiszolgáltatottá válhat Horvátországnak, erről az aduászról a horvát kormány korábban csak álmodhatott. A cikk szerint az INA régóta nem horvát vállalat, nem horvát büszkeség, a nagy INA-ról szóló álmok olyanok, mint Orbán Viktor falán a Nagy-Magyarország-térképek.
Ahmetović szerint ennek oka nem más, mint az, hogy, mint írja Horvátországnak van ugyan LNG terminálja, van saját földgáza és hazai kitermelésű kőolaja is, amivel csak azt teheti, amit a magyar fél engedélyez, olyan áron, „amit Budapestről meghatároznak”. Az ellenzéki képviselő, aki többek között oroszbarátsággal vádolta meg a horvát kormányt, azt is írta, hogy szerinte Plenkovicék
„átadták az energiaszektort a magyaroknak, az oroszok legnagyobb EU-beli szövetségeseinek”
merthogy szerinte a kormány az LNG terminált szerinte a magyarok érdekeinek megfelelően építette.
Az ellenzéki képviselő már korábban is hasonló fejtegetésekbe bonyolódott, amit szintén szemlézett a horvát sajtó.
Komoly kritikával illette a nemrég átadott krki LNG-terminált egy horvát ellenzéki képviselő az Index.hr szerint. Mirela Ahmetović szerint az LNG-terminál horvát pénzből, kizárólag Magyarország érdekeinek megfelelően épült fel. A politikus arra is felhívta a figyelmet, hogy a terminál kapacitásának nagy részét Magyarország kötötte le, pedig Horvátország a gázfogyasztása 70 százalékát importból fedezi.