Trump a csúcsra tör: jöhet az amerikai–kínai–orosz találkozó
A megválasztott amerikai elnök unortodox külgazdasági politikájával törné meg a jeget a nemzetközi világban.
Graham Allison, a Harvard professzora szerint a jó hír, hogy még nem vagyunk olyan közel az atomfegyverek bevetéséhez, mint voltunk a kubai rakétaválság idején.
Interjút készített a The Harvard Gazette Graham Allisonnal, a világ egyik leghíresebb egyetemének politológus professzorával. A beszélgetés apropója, hogy hatvan éve ilyenkor zajlott a kubai rakétaválság és az orosz-ukrán háború következtében ismét felerősödtek az atomfegyverek bevetése miatt aggódó hangok.
Mint ismert, 1962-ben azért került az Egyesült Államok és a Szovjetunió szembe egymással, mert Moszkva szovjet atomrakétákat telepített Kubába. Graham Allison több kutatást is írt a két szuperhatalom akkori konfliktusáról.
A professzor szerint egyelőre nincs akkora baj, mint hatvan éve, szavai szerint ez még nem a kubai rakétaválság, amikor is az akkori amerikai elnök, John. F. Kennedy úgy gondolta, több mint egy a háromhoz a nukleáris háború kockázata.
Az elmúlt hatvan évben azonban most van a két hatalom a legközelebb ahhoz, hogy bevesse a nukleáris fegyvereit”
– jelentette ki.
A több mint fél évszázaddal ezelőtti eseményekre úgy emlékszik vissza, hogy a rakétaválság 13 napja alatt valós lehetőség volt a nukleáris háború kirobbanása, amely százmilliók halálával járhatott volna, azonban szerencsére Hruscsov és Kennedy meg tudott állapodni.
A professzor szerint sokan elfelejtik, hogy jelenleg is érvényben van a kölcsönösen biztosított megsemmisítés nevű doktrína, mely azon az elképzelésen alapul, hogy egy szuperhatalom nukleáris támadására a másik elsöprő erejű nukleáris ellentámadással válaszolna, ami mind a két fél megsemmisülését okozná, ez pedig egyik nagyhatalomnak sem az érdeke.
Putyin olyan nukleáris arzenállal rendelkezik, amely képes bármelyik amerikai várost néhány óra alatt eltüntetni, és az egész országunkat elpusztítani”
– fogalmazott Graham Allison, aki szerint a hidegháború végével sokan azt gondolták az Egyesült Államokban, hogy nyertek és az atomfegyverek a történelem szemétdombjára kerültek, ám ez nem igaz.
A szakértő szerint Oroszország a létező összes fajta atomfegyver birtokában van, egy taktikai atomfegyver pedig gyakorlatilag Hirosimát csinálhatna Kijevből.
– mondta a professzor.
Nyitókép: Adem Altan/AFP