Bár a pszilocibin vegyületet hordozó varázsgomba esetében nem bizonyítható fizikai hozzászokás-veszély, nyilván jó okokból a legtöbb országban, így hazánkban is tiltólistán van. Ugyan a drogliberalizáció folytán Hollandiában legálisan hozzáférhetővé, illetve termeszthetővé vált a ’90-es évek közepétől,
2009-ben még a hollandok is is betiltották.
Történt ez holland egészségügyi tárca javaslatára, arra hivatkozva: kiszámíthatatlan viselkedéshez és kockázathoz vezethet.
Öngyilkosság, baleset, incidensek fakadtak ugyanis Hollandiában az elhamarkodott varázsgomba-legalizációból.
Hazánkban is volt elrettentő eset, idén egy celeb egy másik pszichedelikus szer, az Ayahuasca főzetét itta egy spirituális szeánsz keretében. Bepánikolt, magán kívül az erdőbe rohant, aminek a vége életveszélyes állapot, sokszoros csonttörés és hatórás műtét lett.
A Drogkutató elemzi a tendenciózus beállításokat
A Drogkutató Intézet pár éve azért jött létre, mert szeretnék a legmodernebb tudományos eredményeket közérthető, használható formában átadni a drogprevencióban dolgozó gyakorlati szakembereknek, illetve pedagógusoknak, orvosoknak, szülőknek, döntéshozóknak és mindenkinek, aki hiteles forrásból szeretne tájékozódni.
Igazgatója Prof. Dr. Haller József neurobiológus, kutató, a Magyar Tudományos Akadémia doktora. Honlapján (drogkutato.hu) a szóban forgó intézet a most hét végi, varázsgombával kapcsolatos írásában radikálisan, alliterálva leszögezi: „Felelőtlen, felületes és félrevezető minden olyan cikk, amely a varázsgombával kapcsolatosan azt állítja, hogy önmagában gyógyítja az alkoholizmust.”
Rámutatnak a magyar tudományos szakemberek: a közelmúltban magyar és külföldi hírportálokon több cikk szólt pszichedelikus szerek mentális betegségekre és alkoholizmusra gyakorolt pozitív hatásairól, egyáltalán, a függőségek potenciális gyógymódjaként is témává teszik. Ugyan minden esetben feltüntetik, hogy a tanulmányokban leírt kísérletek résztvevői ellenőrzött körülmények között használták a tiszta szert, ám
a hazai cikkek ezt az igen fontos tényezőt csak elenyésző mértékben említik,