Döntő, felőrlő fázisban van az ukrajnai háború, melyben sok múlhat azon, hogy a lakosság mennyire támogatja a hadműveleteket. Elképzelhető, hogy hamarosan olyan helyzet áll elő, melyet Putyin jelentős győzelemként tud bemutatni. Ugyanakkor akadnak arra utaló jelek is, hogy elhúzódó harcokra készülhetünk, a konfliktus „palesztinizálódhat” – egyebek mellett erről beszélt Resperger István ezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Katonai Nemzetbiztonsági Tanszékének vezetője a Portfolio Checklist szombati különkiadásában, mely a több mint 150 napja tartó ukrajnai háborúval foglalkozott.
Az ezredes a beszélgetés során rámutatott, „mind Putyin, mind Zelenszkij elkötelezettek a háború tekintetében, a haderők teszik a dolgukat, de sok függ a lakosságtól.
Ha ugyanis a lakosság támogatja a harci cselekményeket, akkor folytatódhat a felőrlő, hosszan elhúzódó háború”
– húzta alá Resperger.
„A konfliktuszónában hosszú távon jelen lehetnek a fegyveres erők”
Arra a kérdésre, hogy mikor érhet meg a háború a tárgyalásos rendezésre, Resperger azt válaszolta: ha szerencsés a helyzet, akkor akár a Donyec-medence, a Donyecki terület teljes elfoglalása elég lehet Putyinnak: az orosz elnök „nagy katonai győzelemként állíthatná be az eseményeket”.
Ezzel ellentétes irányba mutat ugyanakkor, hogy már a Dnyeszter Menti Köztársaság felől is beindultak elszakadási törekvések orosz irányba – tették hozzá.
Emiatt, az ezredes megfogalmazása szerint, tartani lehet az ukrán helyzet „palesztinizálódásától”, amely azt jelenti, hogy az úgynevezett
„konfliktuszónában hosszú távon jelen lehetnek a fegyveres erők, a feszültség és a lakosság ellenállása is”
– hangzott el a beszélgetésben.
A beszélgetést IDE kattintva hallgathatják meg.
Nyitókép illusztráció. Fotó: MTI/EPA/Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata