Mi a véleménye Orbán Viktorról?
Nem követem szorosan a magyar politikát, nem beszélem a nyelvet. De van a két dolog, amit látok. Az összes vád, amit hallok ellene, ugyanolyan szokványos vádak, amelyeket Amerikában bárkire rávetnek, aki bármi érdekeset csinál a jobboldalon. Ezt tették Trumppal, és most ezt teszik Elon Muskkal. Ez a módszereik része, ez a szokásos fajta támadás mindenki ellen, aki jobbról fenyegeti őket, szóval ez jó jel. Aztán amikor elolvasom, mit mond Orbán néhány beszédében, nagyon le vagyok nyűgözve. A CPAC-es beszéde fantasztikus volt! De szerintem hiba volt az illiberális demokrácia eszméjét védeni, még ha csak retorikailag is. Ez egy olyan kifejezés, amely elidegeníti az embereket. És amit itt művel, az valójában egészen liberális, úgy értve, hogy Magyarországon szólásszabadság van, Magyarországon szabad a sajtó, Magyarországon vallásszabadság, tulajdonjogok, szabad piacok vannak. És ez számomra a szó legjobb értelmében liberális országgá teszi. Most már értem, miért mondta. De eltekintve ettől az egy szótól, amit mindig felemlegetnek, úgy látom, hogy
ami Magyarországon történik, az nagyon inspiráló számunkra a Nyugat többi részén.
Mit ért ez alatt?
Vannak ezek az elképzeléseink és elveink, vannak emlékeink arról, milyenek voltak régen az országaink, de Magyarországon kívül nincs példa arra, hogy egy ország tényleg fellép és visszahódít. Nagyon ellenzem azt az elképzelést, hogy Magyarországot a „jobboldal Svédországává” tegyük, vagyis hogy veszünk egy 10 milliós kis európai országot, és azt mondjuk: „Ó, ez egy utópia”. Nem, nem az. Önöknek megvannak a problémái, nincs kétségem. De
inspiráló számunkra, hogy látjuk ezt a kis országot, amint pironkodás nélkül érvényesíti élni akarását,
ellenőrzi határait, tiszteli múltját. Ez természetesen nem mindennek a felvállalása részemről, amit a kormány tesz. Nem követem ezen a szinten a magyar politikát, de nagyon inspiráló számunkra, hogy konkrét példa van a szemünk előtt.
Fotó: Young America's Foundation