Zelenszkij szerint 200 ezer európai katonára lesz szükség Ukrajnában a béke garantálására
Az ukrán elnök Davosban figyelmeztette az EU vezetőit, hogy erősítsék meg magukat, mert az amerikaiak távol lesznek, az oroszok pedig közel.
Igaz-e, hogy még macsó a magyar politika? Hogyan tört előre az lmbtq-lobbin belül a transzmozgalom? Lesz-e háború Ukrajnában? Német fegyverkezés, román népszámlálás, szigorodó brit bevándorlási szabályok és téli olimpia az új Mandinerben!
Sem a Magyar Pszichiátriai Társaságban, sem a Magyar Pszichológiai Társaságban nincs konszenzus a gyermekvédelmi törvénnyel kapcsolatos közleményről, amely tudományosan erősen vitatott kijelentéseket tesz. Címlapos összeállításunkban bemutatjuk, miért nem lehet transznemű gyerekekről beszélni, és miként itatódott át az európai és nemzetközi intézményrendszer a genderideológiával.
Igaz-e, hogy még mindig a férfiak uralják a magyar politikát? Mi a baj az esélyegyenlőségi indexekkel? Szitokszó-e a gender?
Pető Andrea történészt és Skrabski Fruzsinát, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom vezetőjét ültettük le vitázni a nők közéleti szerepvállalásáról, civilségről és családpolitikáról.
Vezércikkünket, az Első karaktert főszerkesztőnk, Szalai Zoltán jegyzi arról, hogy Németország hogyan idomul ismét éllovasként a korszellemhez.
Közélet
Magyarország felkerült a világtérképre, és talán soha nem volt egyhuzamban annyit reflektorfényben, amennyit várhatóan idén lesz. Tekintve az utóbbi időszak és az előttünk álló hónapok eseményeit, kijelenthető, hogy hazánkban áll össze euroatlanti szövetséggé az európai és az amerikai konzervativizmus – a részletekről közélet rovatunkban olvashatnak.
„A demokrácia csúfságai közé tartozik, hogy bármilyen életérzésből, állítólagos felismerésből, személyes érzelemből politikai ügyet lehet csinálni. Mi több, pártot lehet alapítani” – írja publicisztikájában Lánczi András filozófus.
A Szinkron kisrovatban Sztáray Péter biztonságpolitikáért felelős államtitkár készített leltárt arról, hogy milyen eredmények születtek az egyes szakpolitikai területeken az elmúlt tizenkét évben.
Külhon & Külföld
Tizenegy év után újra megszámláltatik Románia lakossága; a jelek szerint ezúttal is sikerült román módra trükközni a kérdőívvel és magyar módra egymásnak esni. Pászkán Zsolt külpolitikai elemzővel értékeltük a körülményeket.
Külföld rovatunkban az ukrán-orosz konfliktusról olvashatnak, valamint arról, hogyan szigorítanák és terjesztenék ki európai szintre a fegyverexport-szabályozásukat a németek.
Szalai Máté, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója az Iszlám Állam jelentette, változatlanul fennálló fenyegetésről ír véleménycikkében.
Precedens & Makronóm
Precedens rovatunkban a brit migrációs törvényjavaslattal foglalkoztunk, amely több tekintetben is szembemegy az EU, valamint a nemzetközi szervezetek, NGO-k elvárásaival.
„Minél világosabb egy szabály, annál inkább az Európai Bizottság és az Európai Unió Bírósága szokásává válik, hogy hatáskörének kiterjesztése érdekében megkerülje”
– írja Rodrigo Ballester, az MCC Európai Tanulmányok Műhelyének vezetője publicisztikájában.
Miután több évtizedet töltött multi cégeknél, Lepsényi István úgy döntött, tapasztalatát a hazai kis- és középvállalati szektor fejlesztésére fordítja. Az ITM miniszteri biztosával az egyetemek modellváltásáról és annak magyar innovációra gyakorolt hatásáról beszélgettünk.
Sport
Liu Shaoang „Ádó” és Liu Shaolin Sándor a magyar rövid pályás gyorskorcsolyázás világklasszis testvérpárja a phjongcshangi szenzációs eredmény után a pekingi olimpián írhatja tovább a magyar sporttörténelmet. Sport rovatunkban Csisztu Zsuzsa interjúját olvashatják, aki a tetoválás apai örökségéről, a fájdalom szeretetéről, Jackie Chanről és arról is beszélgetett a sportolókkal, hogy miért tanulnak kínaiul írni-olvasni.
A téli olimpiára hangolódó összeállításunkban Bánhidi Ákost, a rövidpályás gyorskorcsolya-válogatott edzőjét kérdeztük a felkészülésről és az esélyekről, ezenkívül megismerhetik az olimpia magyar résztvevőit.
Meta, Élet és Utolsó figyelmeztetés
Böszörményi Nagy Gergely ezen a héten Mark Mills fizikus, Reagan elnök egykori tudományos tanácsadójának könyvét ajánlja, aki szerint a 2020-as évek egy új aranykor nyitányát jelenthetik a világgazdaságban.
A Feminens oldalán a Bethlen Gábor Kollégium igazgatóját, Szőcs Ildikót kérdeztük szórványlétről, oktatásról és nevelésről.
Veszprémy László Bernát véleménycikkében Lendvai István munkásságára emlékezik.
A klasszikus zenét nem azért kell legalább alapjaiban megismerünk, mert bizonyos körökben ettől tűnünk műveltnek, hanem mert egy Mozart-opera vagy Beethoven-szimfónia olyan dolgokat fed fel az emberi lét lényegéről, amelyek a hétköznapi életünkben is iránytűk lehetnek
– véli Batta András, a Magyar Zene Háza igazgatója, akivel sorsfordító pillanatokról, a zsenik különös természetéről beszélgettünk, és arról, hogyan lett belőle „öreg fejjel” Queen-rajongó.
A rovatban a Lázadni veletek akartam című darabot ajánljuk, a tárcát Hegyi Zoltán írta.
A lapot záró Utolsó figyelmeztetés rovatban Hegedűs Zoltán ír a gazdasági versenyről és a piac mindenhatóságáról.