Nem húzza az időt az osztrák kormány: máris hazatoloncolná a szíreket
Leállítják a családegyesítéseket is.
„Igenis erős kulturális hagyománya van a környezetvédelemnek a konzervatív oldalon.” Mi a jobboldali álláspont a környezetvédelemben? Ki fogja megszenvedni az ideologikus energiavitát? Mit tehet az átlagos ember a környezet megóvásáért? Francesco Giubilei olasz írót kérdeztük!
Magyarul most megjelent könyvében – A természet megőrzése – amellett érvel, hogy a környezetvédelem nem csak a baloldal témája. Mit tehet a környezetvédelem ügyében a jobboldal?
A baloldal folyamatosan próbálja egyre több területről kiszorítani a jobboldalt, és ennek egyik vetülete a környezetvédelem terén való törtetésük. Azt mondják, hogy a környezetvédelem az ő témájuk, és csak az ő véleményük számít a környezetvédelem terén, csak ők tehetnek javaslatokat. A könyvemben azt vázolom fel, hogy ez miért nem igaz. Igenis erős kulturális hagyománya van a környezetvédelemnek a konzervatív oldalon, főleg az angol, francia, német és amerikai hagyományra fókuszálok a könyvemben. Próbálom bemutatni, hogy eltérő vélemények vannak a környezetvédelemről a közösségi, illetve lokális, nem pedig globális szempontokat figyelembe vevő oldalról. A gazdaság és a környezet nem ellenségek. Meg kell találnunk az egyensúlyt a kettő között.
hiszen a Biblia is azt mondja, hogy az ember a világ része. A konzervatívok hozzáállása a természetvédelemhez alapvetően tér el a zöldekétől és a baloldalétól.
A vita fellángol az energiapolitika terén is. Mit gondol a mostani energiaválságról?
Az ilyen problémák megvitatását egyszerűen el kell szakítani a geopolitikai, politikai és ideológiai kérdésektől. Jelenleg ideológiai szemszögből kezelik az energiapolitikát, és ezzel rengeteg nehézséget okoznak a hétköznapi embereknek és a cégeknek. Az EU - de főleg a német kormány – az úgynevezett zöld átállást erőlteti. Ez akár lehetne jó is, de nem lehet megcsinálni egy hónap, hat hónap vagy két év alatt.
mint amit Németországban is láthatunk. Ott bezárják az összes nukleáris erőművet, és az összes szénerőművet, de eközben gázból sincs elég, és azzal is bajuk van. De ha nem használhatunk atomot, szenet vagy gázt, akkor mivel fűtsünk? Ez probléma lesz Magyarországnak és Olaszországnak is, mi például az azeri gázt használjuk. Azt kell mondanunk, hogy ha a szén nem jó, akkor az atom- és a gázenergia igenis jó. Nem mondhatjuk, hogy csak a nap és a szél marad, mert ezek a természethez köthetők, és ha nincs nap és szél, akkor az energia ára kilő. Nem mondhatjuk, hogy elég az orosz gázból, mert az oroszok rosszak. Ha nem vesszük meg a gázt tőlük, az a mi bajunk lesz, nem az oroszoké. A történet végén mi, egyszerű EU-s polgárok szenvedünk, ha nem választjuk le a politikát az energiáról.
Milyen irányba viszik a zöld pártok Európát? Egyes kritikusok szerint ezek a pártok valójában baloldaliak.
Ennek nagy példája a német Grünen párt. Ők a legnagyobb zöld párt Európában, és azt állítják, hogy se nem jobboldaliak, se nem baloldaliak, de valójában persze baloldaliak. A keresztény értékeket támadják, a migráció kérdésében a nyílt határokat támogatják, és a genderügyben is a progresszív állásponton vannak, tehát baloldaliak, mégpedig minden mérvadó ügyben. De a jobbközép pártoknak is van hibájuk, ugyanis a múltban nem volt erős zöld programjuk, így azok a húszas éveikben járó fiatalok, akik a jövőben a környezetvédelmi ügyek mentén fognak szavazni, mind balra sodródnak. A jobbközép pártok eddig nem voltak vonzók számukra,
Egy érdekes felmérés szerint a muszlim politikusok inkább választják a zöld pártokat a politizálásra, mint a jobboldaliakt vagy klasszikus baloldaliakat. Hogyan látja a zöldek viszonyát a migrációhoz?
Ezek a pártok próbálják összekapcsolni a bevándorlás kérdését a természettel. Az úgynevezett klímamigránsok azok az emberek, akiknek el kell hagyniuk például afrikai otthonaikat, mert ott már nem lehet élni a hőmérséklet-változás miatt. De a megoldás nem lehet az, hogy az összes afrikai menekülőt Magyarországra vagy Olaszországba vagy Európába hozzuk. Magyarország remek munkát végez a Hungary Helps programmal, hiszen abba fektet, hogy az emberek ne Magyarországra jöjjenek, ahol csak még több pénz kell nekik és talán társadalmi problémákat is okoznak, hanem abba, hogy otthon maradhassanak. Ezek az emberek is szívesebben élnének a saját otthonaikban. A zöld pártok a klíma kérdését kifogásként használják arra, hogy migrációpártiak legyenek, és támogassák a nyitott határokat.
és éppen erről szól a bevándorlás is: a társadalom megváltoztatásáról.
A baloldal szinte azt sugallja, hogy az európai embernek vissza kell mennie a barlangba. Mit tehetnek a hétköznapi konzervatív emberek például Magyarországon a környezet megóvásáért?
A legtöbb, amit tehetünk, hogy saját közösségünkön segítünk. A baloldal nagy hibája, hogy csak globális kérdésekről tud beszélni, nem beszél lokális kérdésekről. Pedig sok nagyváros is szenved a légszennyezéstől, például Rómában sok park van, de a levegő rossz, a parkok koszosak, szemetesek.
Az emberek szeretnének tiszta városokban élni, és a legjobb, ha konkrét tettekkel dolgozunk a környezetünk szebbé és jobbá tételén.
Fotó: Földházi Árpád