Magyarul most megjelent könyvében – A természet megőrzése – amellett érvel, hogy a környezetvédelem nem csak a baloldal témája. Mit tehet a környezetvédelem ügyében a jobboldal?
A baloldal folyamatosan próbálja egyre több területről kiszorítani a jobboldalt, és ennek egyik vetülete a környezetvédelem terén való törtetésük. Azt mondják, hogy a környezetvédelem az ő témájuk, és csak az ő véleményük számít a környezetvédelem terén, csak ők tehetnek javaslatokat. A könyvemben azt vázolom fel, hogy ez miért nem igaz. Igenis erős kulturális hagyománya van a környezetvédelemnek a konzervatív oldalon, főleg az angol, francia, német és amerikai hagyományra fókuszálok a könyvemben. Próbálom bemutatni, hogy eltérő vélemények vannak a környezetvédelemről a közösségi, illetve lokális, nem pedig globális szempontokat figyelembe vevő oldalról. A gazdaság és a környezet nem ellenségek. Meg kell találnunk az egyensúlyt a kettő között.
Az ember a természetnek nem ellensége,
hiszen a Biblia is azt mondja, hogy az ember a világ része. A konzervatívok hozzáállása a természetvédelemhez alapvetően tér el a zöldekétől és a baloldalétól.
A vita fellángol az energiapolitika terén is. Mit gondol a mostani energiaválságról?
Az ilyen problémák megvitatását egyszerűen el kell szakítani a geopolitikai, politikai és ideológiai kérdésektől. Jelenleg ideológiai szemszögből kezelik az energiapolitikát, és ezzel rengeteg nehézséget okoznak a hétköznapi embereknek és a cégeknek. Az EU - de főleg a német kormány – az úgynevezett zöld átállást erőlteti. Ez akár lehetne jó is, de nem lehet megcsinálni egy hónap, hat hónap vagy két év alatt.
Ha elsietjük, és most éppen elsietjük, akkor nagy energiakrízis jöhet létre,
mint amit Németországban is láthatunk. Ott bezárják az összes nukleáris erőművet, és az összes szénerőművet, de eközben gázból sincs elég, és azzal is bajuk van. De ha nem használhatunk atomot, szenet vagy gázt, akkor mivel fűtsünk? Ez probléma lesz Magyarországnak és Olaszországnak is, mi például az azeri gázt használjuk. Azt kell mondanunk, hogy ha a szén nem jó, akkor az atom- és a gázenergia igenis jó. Nem mondhatjuk, hogy csak a nap és a szél marad, mert ezek a természethez köthetők, és ha nincs nap és szél, akkor az energia ára kilő. Nem mondhatjuk, hogy elég az orosz gázból, mert az oroszok rosszak. Ha nem vesszük meg a gázt tőlük, az a mi bajunk lesz, nem az oroszoké. A történet végén mi, egyszerű EU-s polgárok szenvedünk, ha nem választjuk le a politikát az energiáról.