Magyarország az EU-ban: balhés gyerek vagy megkerülhetetlen szövetséges? – Orbán Balázs-Mesterházy Attila vitainterjú a Mandiner hetilapban

2020. augusztus 27. 07:00

Milyen könyveket olvasott a nyári uborkaszezonban Orbán Balázs és Mesterházy Attila? Mennyire politizálódtak át az uniós intézmények? Ma az Európai Uniónak milyen jövőképe van? Vitainterjú a Miniszterelnökség miniszterhelyettesével és az MSZP képviselőjével a friss Mandiner hetilapban!

2020. augusztus 27. 07:00
null
Szalai Laura
Szalai Laura

„Meg kellene végre értenie: nem az a cél, hogy a 27 tagállam közötti különbségeket teljesen eltüntessük, hanem hogy az érdekeket összeegyeztessük, és ennek révén a kontinens pozícióját erősítsük” – hangsúlyozza Orbán Balázs annak kapcsán, hogy milyen irányba tart napjainkban az Európai Unió.

Mesterházy Attila nem gondolja, hogy az EU meg akarná szüntetni a különbségeket az országok között, ám azt elismerte: a hatékonysággal vannak problémák, az unió válaszai sokszor lassúak. 

„Nem hiszem, hogy az EU tud úgy működni, mint az Amerikai Egyesült Államok, de nem is biztos, hogy ez baj” – válaszolta arra, hogy baloldali politikusként mit gondol a DK által favorizált föderális Európáról.

Annak kapcsán, hogy az unió miként kezelte a koronavírus-járványt, a miniszterhelyettes kiemelte: nem jó irány, ha arra hivatkozik az EU, hogy azért nem tud koronavírusügyben segíteni, mert az nemzeti hatáskör. 

„Érdekes módon a migráció miatt ide tudnak küldeni valakit, aki elmegy a kerítéshez, majd kritizálja a határvédelmi intézkedéseket. A járvány idején ez miért nem működött?” – tette fel a kérdést. Mesterházy Attila viszont úgy látja, cinikus dolog egyszer a mélyítés elmaradása, máskor meg a megvalósulása miatt kritizálni a közösséget. 

Távolodott egymástól Európa és Magyarország az elmúlt tíz évben? – kérdeztük a politikusokat, amire Orbán Balázs leszögezte:
nem változott a felek viszonya. „Most a helyünkön vagyunk, kézen fogva sétálunk a többi tagállammal, csak nem mindegy, milyen irányban”.

Mesterházy sosem gondolta, hogy az Orbán­-kormány ki akarja léptetni az országot az unióból, de szerinte tény: a mostani sokkal messzebb áll az európai uniós gondolkodástól, mint korábban bármelyik kormány, beleértve az első Orbán­-kabinetet is. 

Orbán Balázs úgy látja, ma már axióma, hogy Közép­-Európa nélkül és akarata ellenére nem lehet döntést hozni az EU-ban. Az MSZP képviselője szerint viszont a V4­-ek bizonyos kérdésekben felismerték, együtt többre mennek, de ennek nincs akkora jelentősége mint amekkorát a kormány a kommunikációban tulajdonít neki. 

Interjúfotók: Földházi Árpád

***

A teljes vitainterjú a Mandiner most megjelent friss lapszámában olvasható, illetve előfizetőink ide kattintva el tudják olvasni online is.
 

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zakar zoltán béla
2020. augusztus 27. 09:05
Ez a M. egy nagyon szakáll-bajusz/fél testőr.
balbako_
2020. augusztus 27. 08:50
Meg kellene végre értenie: nem az a cél, hogy a 27 tagállam közötti különbségeket teljesen eltüntessük, hanem hogy az érdekeket összeegyeztessük, és ennek révén a kontinens pozícióját erősítsük. Ehhez nincs mit hozzátenni. Viszont az, hogy ki áll távolabb az uniós gondolkodástól eldőlt, mert a V4-ek szerint is az EU távolodott el a saját elveitől, a Brexit meg egy komoly figyelmeztetés - meg a migráns ügyben folyó óvatos közvélemény-kutatás, ami mereven ellenkező, mint az uniós politika - arra, hogy mi közép-európaiak látjuk jobban az unió feladatát.
Steppenwolf
2020. augusztus 27. 08:45
Hihetetlen és soha nem gondoltam volna, hogy pár év alatt Mesterházyra vagy Szanyi Kapitányra kb. értelmes és komolyan vehető politikusként fogok tekinteni. Pedig nem ők változtak, egyszerűen üde színfoltok lettek a debilis Fegyőrök, Jakabpéterek, Csehkatkák, Bangónék között.
flesh ripper
2020. augusztus 27. 08:31
Ha konzekvens szocialista, "baloldali" lenne Mesterházy, akkor éles, kíméletlen harcot kellene indítania az MSZP tönkretevőivel, DK-s szatelit-ribancpárttá züllesztőivel szemben, pl. az áruló és megalkuvó pártársaival szemben, meg természetesen a Böszme-szektavezér Lopcsány, vagy a Párbeszéd parazitapárttal, Vírusgeriék ellen. Esetleg mehetne a sokáig sunyin kollaboráló, óvatos duhaj-fenegyerek Szanyikapitány új pártjába. Úgyis ez lesz a sorsa. Böszméék kinyírják:)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!