Újra kilövési engedélyt kér a medvékre a hargitai önkormányzat elnöke

2017. november 06. 17:30

Borboly Csaba medvék által feldúlt sírokról készített képekkel illusztrálta a helyzet súlyosságát.

2017. november 06. 17:30

Újabb levélben kérte Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke Gratiela Gavrilescu környezetvédelmi minisztert, hogy engedélyezze a megyében élő medvék kilövését.

Amint az Agerpres hírügynökség közölte, a székelyföldi elöljáró többek között a tusnádfürdői temetőben készített fényképekkel illusztrálta a székelyföldi medvehelyzetet. A település környékén élő medvék feldúlták a halottak napjára virágokkal és mécsesekkel díszített sírokat a temetőben. Borboly Csaba a levélben megemlítette: Tusnádfürdőn egyre kevésbé elviselhető a medvék jelenléte.

Hozzátette: ebben az évben Hargita megyében 15 ember esett medvetámadás áldozatául, és noha a helyi vadásztársaságok hetven veszélyes nagyvadat azonosítottak, a minisztérium csak hat medve kilövését engedélyezte. Domokos László a Hargita megyei környezetvédelmi ügynökség igazgatója az Agerpresnek elmondta: a megyében összesen 73 medve és 12 farkas kilövésének az engedélyezését kérték, és a minisztérium mindeddig csak hat medve kilövését engedélyezte. Hozzátette, hogy az év eleje óta 344 esetben érkezett bejelentés az ügynökséghez vadállatok okozta károkról, a bejelentések 80 százaléka medve, 15 százaléka farkas, öt százaléka pedig más állat kártevésére vonatkozott.

Gheorghe Suciu, a Hargita megyei csendőrség szóvivője szerint az év eleje óta 27 esetben kértek medvék miatt segítséget az 112-es segélyhívó számon, de a kivonuló csendőröknek csak két esetben kellett elhajtani a medvéket. Más esetekben az állatok maguktól távoztak. Romániában azóta sokasodtak meg a medvetámadások, hogy a Környezetvédelmi Minisztérium tavaly a populációt szabályozó medvevadászatot is betiltotta. Korábban a tárca évente 400-450 medve kilövésére adott engedélyt a vadásztársaságoknak.

A székelyföldi károsultak tiltakozásai nyomán szeptember elején a minisztérium 140 veszélyesnek talált medve és 97 farkas kilövését vagy áttelepítését tette lehetővé, de minden egyes kilövési vagy áttelepítési kérelmet a minisztériumnak kell jóváhagynia.

Egy héttel ezelőtt a tárca az MTI kérdésére azt közölte, hogy eddig 23 medve kilövését hagyta jóvá, tízet Kovászna megyében és hetet Hargita megyében. Az év eleji állománybecslés adatai szerint Romániában mintegy 6800 medve él, a medveállomány túlnyomó része, mintegy 5300 példány a székelyföldi Hargita, Kovászna és Maros, valamint a szomszédos Brassó megyében található.

(MTI)

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ZolieM
2017. november 07. 01:22
Miért nem lehet a medvéket (farkasokat stb.) - ha már elszaporodtak egy viszonylag sűrűn lakott környéken, bármilyen nemzetiség is lakjon ott (Szlovéniától kezdve a Szlovákiáig, bármit is jelentsenek ezek) - altatólövedékkel megritkítani, s elszállítani - nemzetközi szerződésekkel megoldva - mondjuk Oroszország ritkán lakott övezeteibe, ahol talán jót is tenne a helyi populációnak a vérfrissítés?
Akitlosz
2017. november 06. 20:56
"Borboly Csaba medvék által feldúlt sírokról készített képekkel illusztrálta a helyzet súlyosságát. " Ez van ott, ahol lusták és smucigok kerítést építeni a temető köré. Nem a medvék hibája. Ha etetnék a medvéket az erdőkben, akkor odaszoknának és nem jönnének lakott terület közelébe. Persze gyilkolászni olcsóbb és egyszerűbb. Utálatosak ezek a medve utáló székelyek. Inkább örülhetnének, hogy velük még élnek medvék. Magyarországon már kipusztították mindet. :-( A helyek ahol korábban éltek ma is megvannak. Úgyhogy menedékjogot kellene adni ezeknek a romániai medvéknek. Inkább még ezer barnamedve bevándorló mint még egymillió barna ember bevándorló.
békalepcse
2017. november 06. 19:41
Ekkora populáció csak az emberi létre tud ráépülni, tehát az embernek bizony felelőssége van ebben! Ennyi medve természetes körülmények között nem élhetne, csak a szemét adta élelem miatt tudott fennmaradni idáig. Ezt az egyedszámot korlátozni kell, mert ha a természet adta forrásokra ráengedjük, az még nagyobb természeti károkat fog okozni. Lehet a medvéket védeni, de ahhoz meg kell teremteni az életlehetőségeiket is! Befogással is lehet korlátozni a létszámukat és eladással fedezni a fölös populáció fogságban való eltartását. A legveszélyesebb egyedek kilövési engedélyének eladásával is jelentős források érhetők el a probléma megoldására szánhatóan. Úgy elméláztam, milyen jó meleg lenne a kanapé előtt egy medvebunda a lábamnak...
Megtalálta
2017. november 06. 19:11
Hogyhogy a románok hirtelen ilyen nagy állatvédők lettek?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!