Földi László kimondta: Drasztikus következményei lehetnek Biden döntésének
A titkosszolgálati szakértő szerint az az egyetlen esélyünk, hogy két hónap múlva Donald Trump lesz az Egyesült Államok elnöke.
Megállapodást írt alá Szijjártó Péter külügyminiszter az amerikai Maryland állammal a McDaniel College magyarországi további működéséről. Szijjártó szerint „ha valaki nem politikai balhét akar kreálni, hanem meg akar állapodni, akkor az nagyon gyorsan meg is tud állapodni a magyar kormánnyal a további működésről”.
Szijjártó Péter megállapodást írt alá a McDaniel College további budapesti működéséről az Egyesült Államokban található Annapolisban pénteken, a külgazdasági és külügyminiszter szerint ez azt bizonyítja, hogy aki meg akar állapodni a magyar kormánnyal, az meg tud állapodni, és a felsőoktatási törvény semmilyen teljesíthetetlen feltételt nem támaszt a külföldi bázisú egyetemeknek.
Szijjártó Péter az MTI-nek elmondta: a felsőoktatási törvény értelemében az Európai Unión kívüli országok egyetemeinek vonatkozásában a további magyarországi működés fenntartásához államközi megállapodás megkötésére van szükség. A mai napon aláírták az első olyan megállapodást, amely egy EU-n kívüli egyetem magyarországi intézményének további működéséről szól: aláírták Maryland állammal a McDaniel College budapesti iskolájának további működéséről szóló megállapodást.
Komoly hagyományok
A külügyminiszter felidézte: a McDaniel College-ot 1867-ben alapították, 150 éve rendelkezik campusszal a marylandi Westminster városában. Az intézmény tehát egy az Egyesült Államokban régóta működő, komoly hagyományokkal rendelkező egyetem – mutatott rá. Mint mondta, az aláírt megállapodásban rögzítették, hogy az egyetem az amerikai akkreditációjának keretében adja ki a diplomákat a budapesti hallgatóknak, akiknek négyéves, angol nyelvű alapképzést nyújt. A magyar jogrend szerint a hatályba lépéshez szükséges belső eljárásokat november 15-ig elvégzik – tette hozzá.
Szijjártó Péter hangsúlyozta: a ma megkötött megállapodás a bizonyíték arra, hogy a felsőoktatási törvény által előírt feltételek „teljesen normálisak és teljesíthetőek”. Az egyezmény bizonyíték arra is, hogy „ha valaki nem politikai balhét akar kreálni, hanem meg akar állapodni, akkor az nagyon gyorsan meg is tud állapodni a magyar kormánnyal a további működésről” – fogalmazott. Úgy vélte, a Magyarországon működő oktatási intézményeknek a magyar jogszabályokat kell betartani, és a tény, hogy egy 150 éves hagyományokkal rendelkező amerikai egyetem „simán tudja teljesíteni a feltételeket”, azt mutatja, hogy „minden komoly intézmény teljesíteni tudja azokat, ha akarja”. A megállapodás azt is bizonyítja, hogy a felsőoktatási törvény semmilyen módon sem veszélyezteti a felsőoktatás szabadságát, hiszen van egy Magyarországon hosszú évek óta működő amerikai egyetem, amely a megállapodással minden probléma nélkül működhet tovább – magyarázta.
Magyar-marylandi kapcsolatok
A tárcavezető megjegyezte: a McDaniel College-nak az Egyesült Államokban háromezer, Magyarországon pedig száz hallgatója van. Szijjártó Péter kitért rá: találkozott Maryland oktatási miniszterével, nemzetközi kapcsolatokért felelős miniszterével és a külkereskedelmi miniszterhelyettessel. Maryland az Egyesült Államok 15. legnagyobb gazdasági teljesítményű állama, rendkívül fejlett gyártási technológiákkal rendelkezik, kiugróan fejlett a kutatás-fejlesztési szektora, arányait tekintve az országban itt van a legtöbb kutató és mérnök, 60 egyetem működik az államban, és sok szövetségi intézménynek itt van a központja – közölte.
Elmondta: a magyar-marylandi gazdasági kapcsolatok jelentősek, Maryland a hatodik legfontosabb exportpartnerünk az amerikai államok között, kereskedelmi forgalmunk meghaladja a 250 millió dollárt. Ennek oka, hogy itt, Baltimore városában van az egyik legnagyobb olyan amerikai kikötő, ahova az autóimport érkezik, így az Egyesült Államokba irányuló magyar autóipari export nagy része Marylanden keresztül érkezik – magyarázta.
(MTI)