Budapestre utazott a román kormányfő: erről tárgyalt Orbán Viktorral
A hóval borított Karmelitában fogadta Marcel Ciolacut Orbán Viktor.
Bár túlzott volt, Magyarország menekültügyi reakciója rávilágított a problémára – jelentette ki Reinhold Mitterlehner osztrák alkancellár, aki szerint az államok és a polgárok egyes jogai nincsenek többé tiszteletben tartva. Az osztrák alkancellár szerint Orbán Viktor egyes kijelentése problémás.
Magyarországnak a menekültügyben tanúsított magatartása vészreakció volt, ugyan túlzottnak tekinthető, de rávilágított a problémára – jelentette ki Reinhold Mitterlehner osztrák alkancellár a Salzburger Nachrichten című újság szombati számában megjelenő interjújában, amelyet az osztrák lap internetes kiadása már pénteken közölte.
A szociáldemokratákkal közösen kormányzó konzervatív néppárti politikus utalt arra, hogy a szociáldemokrata Werner Faymann kancellár a napokban a Der Spiegelnek nyilatkozva élesen bírálta Orbán Viktor magyar miniszterelnököt. Ezzel kapcsolatban az alkancellár arra emlékeztetett, hogy Ausztria és Magyarország viszonya mindig jó volt, és nem kellene, hogy egy ilyen nyilatkozat veszélyeztesse a jó kapcsolatokat. Mitterlehner ugyanakkor „problémásnak” nevezte Orbán Viktor néhány megfogalmazását. Az alkancellár úgy vélte, Európának nagyjából három-négy hete van, hogy közös menekültstratégiát alkosson, hiszen fogytán az emberek türelme.
A képeket látva az az ember benyomása, hogy néhány üldözött család mellett vannak olyanok is, akik számára kaland, hogy Európa fele vegyék az irányt – mondta az alkancellár, és hozzátette: ezt számos itteni lakos fenyegetésnek érzi.
Az alkancellár úgy látja, hogy Európa még akkor sem ért a kérdés végére, ha a menekültproblémát sikerült szolidáris és rendezett módon megoldania. Szerinte a legfontosabb az unió külső határainak megvédése. Ha Európa nincs abban a helyzetben, hogy ezt megtegye, akkor az államoknak maguknak kell cselekedniük, mint azt Magyarország tette – jelentette ki az osztrák politikus.
A politikus az interjújában arról is beszélt, hogy a menekültválság egy olyan új kihívás, aminek a dimenzióját a politika korábban nem ismerte, vagy nem akarta ismerni. Korábban volt egyfajta menekültmozgalom, aminek kezelése nem jelentett gondot Ausztriának, mert annál már tapasztaltabb. Most azonban más államok polgárai által egy békés inváziót él meg a társadalom, amiben ezek a rendezetlenül, strukturálatlanul érkező tömegek jelentős nyomást helyeznek Európára úgy, hogy közben az állam nincs többé tisztelve. A politikus szerint az állam határőrizettel kapcsolatos kötelezettségei nincsenek többé tiszteletben tartva, valamint a polgárok a saját országukról szóló önrendelkezési jogai sem. Az alkancellár szerint azok a menekültügyi elvek, amelyek jelenleg vannak, mint a Dublini-rendszer hasztalanok, hiszen azok nem tömegekre, hanem csak egyéni menekültekre lettek kialakítva.