Kiborult a Politico, mert Orbán szerint Magyarország jobb, mint Románia
A brüsszeli lap szerint Orbánt szembesítették az ország nehézségekkel küzdő gazdaságával, ezért elterelésképpen a szomszédos Románia ellen indított „támadást”.
Saját cégcsoportjához tartozó alapkezelővel vásároltatott értékpapírokat négy nyugdíjpénztár. A PSZÁF szerint indokolatlan közvetett befektetések történtek.
Négy magánnyugdíjpénztárnál merült fel, hogy megkárosította tagjait, mert saját cégcsoportjukban lévő alapkezelőt bíztak meg értékpapír-vásárlással. A szolgáltatásért fizettek is az érdekeltségükbe tartozó cégeknek, így a tagok a szükségesnél drágábban jutottak a részvényekhez - írja a Magyar Nemzet Binder Istvánra, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) szóvivőjére hivatkozva.
A Napi Gazdaság információi szerint a hírbe hozott pénztárak az ING, az Aegon, az AXA és az OTP magánkasszája, amelyeknél a tagokat milliárdos nagyságrendű kár érte. A lap szerint a PSZÁF azt kifogásolta, hogy a pénztárak olyan indokolatlan közvetett befektetéseket hajtottak végre, amelyek jelentős többletköltségeket okoztak. A pénztáraknak a felügyelet előírta, hogy mutassák ki a többletköltséget, és azt utalják vissza a pénztártagoknak.
Az Aegonnál a közölték, a cég tudomásul vette a felügyelet megállapítását, és a kérdéses összeget jóváírta a tagok számláján. Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy a kifogásolt költséglevonás az összvagyon töredékét érintette, és szerintük a probléma abból eredt, hogy a jogszabályok folyamatosan változnak. Az AXA-nál is úgy látják, hogy a jogszabályok eltérő értelmezése miatt alakulhatott ki nézetkülönbség. Az OTP magánnyugdíjpénztára bírósági felülvizsgálatot kért, az ügyben jogerős döntés még nem született. Az ING nem nyilatkozott a lapnak.