Szemléletes adatsor, remekül mutatja Attenborough egyik nagy erényét: úgy tud a tények és adatok között válogatni, hogy az a nem szakértő olvasó vagy néző számára is érthető s elgondolkodtató legyen. A könyv ezen első fejezete a klasszikus attenborough-i erényeket csillantja fel: a világ legkülönbözőbb részein tett utazásait, az azokon gyűjtött élményeit rögzíti, dokumentálja, gondosan és szemléletesen válogatva, értelmezve.
A könyv második és harmadik része viszont az idős ismeretterjesztő a korábbitól merőben eltérő felfogású alkotói magatartását tárja elénk.
Az 1992-es interjúban sorozatainak világsikere kapcsán azt kérdeztem tőle, vajon érzi-e, hogy a százmilliók által látott filmjeivel egyfajta ökológiai missziót teljesít. Így válaszolt: „Nem, őszintén nem, nincs érzékem a missziókhoz. Egyszerűen csak olyan filmeket forgatok, amilyeneket magam is szívesen néznék a képernyő előtt ülve. […] Nincs szándékom a nézőkbe sulykolni, hogy a Földet meg kell menteni, nem akarom mindenáron megértetni a közvéleménnyel a felelősség súlyát. Az viszont igaz, hogy a legnagyobb gyönyörűséget az állatok és a növények jelentik a számomra, s biztos vagyok benne, hogy a természet szeretete minden ember számára, legyen bármilyen végzettségű is, a világ egyik legmélyebb szépségét nyújtja. Ez a Föld egyik legdrágább kincse.”
Korábbi hitvallásával szemben a zoológus ezúttal már kifejezett aktivista hangvétellel ír. Először egy fejezeten át vázolja fel, hogy a különféle jövőmodellek szerint hova vezet, ha az emberiség úgy él, annyit fogyaszt s olyan lendülettel foglalja el a bolygót, ahogyan mostanáig tette. Nem nehéz kitalálni: katasztrófához. De véleménye szerint nem a földi élővilág egésze visszafordíthatatlan végéhez, hanem az emberiség mint faj pusztulásához. Attenborough emlékeztet, hogy a földi élet már túlélt több nagy globális kihalási hullámot. Az emberi tevékenység pusztításaiból is, így vagy úgy, regenerálódik majd – csakhogy immár nélkülünk.
A környezet védelme tehát véleménye szerint voltaképpen önvédelem.
A kötet harmadik fejezetében általa követhetőnek tartott megoldási javaslatokat kínál a végveszély elhárításához. Ezek sorában akadnak olyanok, amelyek konkrét jó gyakorlatokra épülnek. Ilyen például a Yellowstone Nemzeti Park farkas-
visszatelepítési programja, amely egy nagyragadozó újbóli megjelenése ellenére nemhogy csökkentette az adott védett területen fellelhető fajok és egyedek számát, hanem pont hogy növelte a biodiverzitást.