Óriáscégek a középosztály ellen

2022. április 27. 19:25

Az elmúlt évtizedek technológiai újdonságai nem vezettek jelentős gazdasági növekedéshez. Sőt azok a nagyvállalatok, amiket a nyilvánosság a haladás és a fejlődés fogalmaival azonosít, valójában visszafogják a jólétet. Lépni kell a piac túlhatalma ellen – figyelmeztet Jan Eeckhout közgazdászprofesszor.

2022. április 27. 19:25
Böszörményi-Nagy Gergely
Böszörményi-Nagy Gergely

Jan Eeckhout a katalán Pompeu Fabra Egyetem professzora, érdeklődési területe a gazdasági dinamikák világa, különös tekintettel a munkaerőpiac változásaira. Szerzőnk a munkanélküliség, a képzettségi trendek és a nagyvárosok közötti nemzetközi verseny tanulmányozása során izgalmas felfedezést tett. Szerinte azok a kiemelkedően sikeres technológiai nagyvállalatok, amiket a fősodratú nyilvánosság a haladás és a fejlődés fogalmaival azonosít, valójában visszafogják a gazdasági növekedést. Hogyan lehetséges ez?

The Profit Paradox (profitparadoxon) című új könyvét Eeckhout arra az ellentmon­dásra építi, hogy bár 1980 óta látványo­san nőtt a világgazdaság termelékenysége, a munkavállalók ebből nem vagy alig érzékelhettek valamit. A megkapó technológiai újdonságok nem vezettek jelentős gazdasági növekedéshez – miközben a Google vagy az Amazon globális monopóliummá vált, egyes kiterjedt csoportokban (például szakmunkások és főiskolai végzettségűek) még csökkent is az átlagos jövedelem szintje. Közhely, hogy a korona­vírus-járvány felerősítette az évtizedek óta megfigyelhető trendeket. Ez mostani témánkra is igaz: a munkahelyek elsősorban az alacsonyan képzett munkavállalók körében tűntek el, s miközben a domináns cégek virágoztak, számos kisvállalkozás kényszerült bezárni a boltot.

Fotó: Brain Bar
Fotó: Brain Bar
Ez a tartalom csak előfizetők részére elérhető.
Már előfizetőnk?

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Karvaly
2022. május 03. 07:23
Volt egy elemzés, miszerint Kínában a mindenkori vezetés a középosztály kiszélesítését tekinti elsődleges feladatának, aszerint engedi szabadon vagy korlátozza a cégek működését is. Erre nincs rálátásom, viszont arra találtam adatot, hogy a kínai középosztály mérete már 770 milliós. Ha ez igaz, akkor már arányaiban is megelőzi az USA-t, a cikkben bemutatott könyv alapján ez nem is hihetetlen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!