A KORRUPCIÓELLENES KÜZDELEM PÓTCSELEKVÉS
A közgazdász aggódik amiatt, hogy ha néhány oligarcha ellenőrzi a rendszert, akkor átléphetünk a posztindusztriális feudalizmus korába, ahol az irányítóhatalmat nem a föld, hanem a tőke tulajdonlása adja. A 2008-as krízis előtti válságokban még hagyták csődbe menni a bukott cégeket, legutóbb viszont már megmentették őket. Reinert helyteleníti, hogy számos országban úgy karolták fel a tőkét, hogy megszorításokat kényszerítettek a munkaerőre.
Amikor a nyugati közgazdászok által sokat ismételgetett korrupcióra terelődik a szó, a szakember azt mondja, hogy egy felzárkózni kívánó országnak nem a korrupció elleni harccal kell foglalkoznia, mert a korrupció nem az alulfejlettség oka, hanem a következménye, és más országokban is jelen van. „Amikor az iparban dolgoztam, rengeteg országban találkoztam korrupt emberekkel, és Németország is köztük volt. Ez mégsem akadályozta meg a német gazdaság növekedését.”
„A gazdasági felzárkózásnak egy ismert útja van”
Azt is felvetjük, hogy a legfejlettebb országok is korruptnak számítottak az előző évszázadokban, hiszen Nagy-Britanniában az állam és a nagyvállalatok között alig lehetett különbséget tenni a gyarmatosítás időszakában. „Világos, hogy a Brit Kelet-indiai Társasághoz hasonló cégek gyakran jogi monopóliumok voltak, ami monopszóniummal is kiegészült – ez az, amikor vásárlóból is csak egy van a piacon –, ezáltal az angolok leszoríthatták az indiai textil árát. Mai felfogásunk szerint ez egyfajta korrupciónak számított, a szabadpiac elleni szövetkezés bűnének az elképzelhető legmagasabb szinten” – fogalmaz Reinert.
A FELZÁRKÓZÁS RECEPTJE
Létezik demokratikus, autoriter, szocialista, kapitalista és egyéb receptje is a gazdasági felzárkózásnak, amelyek közül szabadon válogathatunk? – kérdezzük, mire határozott nemet kapunk válaszként. „Mindig is egyetlenegy módja volt: annak lemásolása, amit a legsikeresebb országok folytattak az iparosodással.” A közgazdász felhívja a figyelmet arra, hogy a kommunista és a kapitalista gazdaságfejlesztés meglepő hasonlóságokat mutat: a szovjetek folytatták a cári rendszerben megkezdett iparosítási stratégiát, s igyekeztek lemásolni az amerikai tudományos menedzsmentet és a taylorizmust – a gyári tömegtermelés módszereit. „Minden sikeres felzárkózási út gazdasági értelemben – legyen az politikailag kellemetlen vagy kellemesebb egyeseknek – ugyanaz volt, a gazdasági felzárkózásnak egyetlen ismert útja van” – hangsúlyozza az iparosodás fontosságát.