A további megdöbbentő újdonság, hogy a jogállamisági előírásokat már minden forrásra kiterjesztenék, tehát azon országok, amelyek nem Brüsszel „előírásai” szerint viselkednek, egy centet sem kapnának. Ukrajnának viszont jelentős forrásokat biztosítana von der Leyen, százmilliárd eurót kaphatna Kijev a következő ciklusban. Mindezt úgy, hogy a tagállamokat megkerülve egy külön alapból osztaná Brüsszel a pénzt.
Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője a Mandinernek úgy kommentálta a következő 7 éves uniós költségvetést, hogy azzal kapcsolatban
„Ilyen a több mint 40 százalékkal magasabb kiadási főösszeg, ilyen az a tény, hogy ennek nagyjából hatodát Ukrajna kapná, ilyen a „nyilvánosságra hozatal” módja (kiszivárogtatták a Politico-nak), és ilyen a központosítás csúcsra járatása” – mondta.
Mint fogalmazott:
ennek a javaslatnak vesztesei lennének a meglévő tagállamok, azon belül különösen a gazdálkodók, az unió pénzügyi fegyelme és stabilitása, az uniós vezetés kritikusai (hiszen még több eszköz áll majd a bürokraták rendelkezésére források visszatartására), és mindezek fényében jó eséllyel európai állampolgárok tömegei is.
Sebestyén Géza hozzátette: „elnézve az uniós döntéshozók számos félresikerült lépését nem igazán világos, hogy egy ilyen durva hatalmi koncentráció létjogosultsága hogyan lenne védhető. Remélem, ez egy nulladik verzió csak, és a jövőben finomodni és észszerűsödni fognak a tervek”.
A tervezet egyébként már előzetesen is rengeteg kritikát kapott, utólag is komoly támadások érik, így csoda lenne, ha ezekkel a számokkal, ebben a formában átmenne a tagállamokon és az Európai Parlamenten. A tervezetet mindkét oldalról, jobbról és balról is érte már kritika. Orbán Viktor miniszterelnök pedig a kormányülést szünetében azt közölte a közösségi oldalán, hogy „úgy összegezhető Brüsszel javaslata, hogy az egy ukránbarát költségvetés, a célja pedig világos mint a Nap”.