Elhunyt Potápi Árpád
„Isten veled, Barátom! Hiányozni fogsz”– írta Orbán Viktor.
A térség szempontjából kiemelkedően fontos a vasárnapi választás kimenetele.
Országgyűlési képviselőt választanak a lakosok Tolna vármegye 2. számú választókerületében. A vasárnapi voksolást azért tartják, mert a 2022-ben megválasztott képviselő, Potápi Árpád János – a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára – tavaly októberben tragikus hirtelenséggel elhunyt. Potápi 1998-tól 2024-es haláláig képviselte a Bonyhád és Dombóvár körzetében élőket, 2002 és 2014 között Bonyhád település polgármestere volt.
Ezt is ajánljuk a témában
„Isten veled, Barátom! Hiányozni fogsz”– írta Orbán Viktor.
A jobboldali kormányzás 2010-től komoly felzárkóztatási pályára állította a térséget. A Dél-Dunántúl gazdasági szempontból az országos átlag alatt teljesít, ám a három vármegye, Baranya, Somogy és Tolna közül utóbbi hozza a legjobb mutatókat.
Kiemelt jelentőséggel bír 2014 óta az állam egyik legnagyobb fejlesztése, Paks II beruházása és az atomerőmű folyamatos fejlesztése, üzemeltetése.
A paksi bővítésnek óriási szerepe van Tolna gazdasági fejlődésében.
A 2010-es kormányváltás óta Tolna vármegye számos gazdasági mutatóban gyorsabb ütemben zárkózik fel, mint a fejlettebb régiók, vagyis térség hátránya folyamatosan csökken.
A fejlődést Tolna vármegyében a paksi bővítéssel összefüggő, egy évtizede tartó beruházások és előkészületek határozzák meg, de kiemelkedő a mezőgazdaság- és élelmiszeripar, valamint egyre több turista érkezik a térségbe, ezzel együtt a vendégéjszakák száma is folyamatosan nő.
Az atomerőmű bővítéséhez kapcsolódó közvetett és közvetlen fejlődés szinte minden területen érezteti a kedvező hatását. A vármegye helyi vállalkozásainak beszállítói szerepe jelentősen növelte a keresletet, így a cégek életképességét. A cégek termékei és szolgáltatásai iránti kereslet jelentős felfutása pedig új munkahelyeket teremtett.
Nem csak az alacsony hozzáadott értékű munkahelyek száma emelkedett, hanem a mérnöki, fejlesztői és energetikai szakemberek iránti kereslet is megnőtt.
Az erőmű fejlesztéséhez kapcsolódó munkálatok mellett az ahhoz kapcsolódó beruházások is jelentősen növelik a befektetők számára a vármegye egészének üzleti vonzerejét.
A kapcsolódó fejlesztések pedig az ott élők egyértelmű nyertesei, beleértve a vasutat és a közúthálózatot érintő felújításokat, beleértve az M6-os autópálya fejlesztését. A paksi bővítésnek köszönhetően infrastrukturális fejlesztések is megvalósulnak, ami szintén a beszállítók mellett a helyi munkaerő lehetőségeit is szélesíti. A megélénkülő forgalomnak köszönhetően az ingatlanárak is emelkedtek, valamint a kereslet és a kínálat is élénkült.
Komoly eredményeket produkált a vármegye turizmusa. A vendégforgalom közel duplájára nőtt 2010 óta, a vendégéjszakák száma pedig több mint kétszerese volt 2024 első félévében a 2010-es azonos időszakához képest – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal 2010-es és 2024-es adataiból.
A legfontosabb és legnagyobb horderejű fejlődés a munkaerőpiacon érhető tetten. Noha a foglalkoztatottság még mindig elmarad az országos átlagtól,
komoly eredmény, hogy a foglalkoztatottság a 2010-es 47,6 százalékról 65,9 százalékra nőtt,
jelentős részben az inaktívak, vagyis a nem dolgozó és munkanélküliként nem nyilvántartott munkaképes lakosság körében nőtt a dolgozók száma.
Fontos, hogy a versenyszféra, vagyis javarészt a helyi vállalkozások teremtettek új munkahelyeket. A felzárkózást jól mutatja, hogy míg tavaly az első félévben országos szinten 2,3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom, addig Tolna vármegyében ez a bővülés 5,2 százalék volt.
Noha példátlan ütemű fejlődést tapasztalhattak a tolnaiak, ennek nem mindenki vált haszonélvezőjévé. A keresetek is elmaradnak az országos átlagtól, ugyanakkor a különbség folyamatosan csökken. Ez részben a munkaerőhiánynak is köszönhető.
A dél-dunántúli vármegyében mindezek ellenére továbbra is kiemelt feladat a munkahelyteremtés, az elvándorlás megállítása és a jól képzett szakemberek helyben tartása. A helyi vállalkozások sok esetben arról számolnak be, hogy a magasabb hozzáadott értékű beruházásokat gátolja az alacsonyan képzett munkaerő.
Tolna 2. számú választókerületéhez két város is tartozik, Bonyhád és Dombóvár. Mindkét településen található ipari park, amelynek bővítésére, fejlesztésére komoly igény mutatkozik a jövőbeli befektetők részéről.
A településeken a közintézmények és a lakosság által naponta használt infrastruktúra fejlesztése komoly összegekből folytatódik a következő években, nagyrészt állami támogatásból.
A térség központjában, Dombóváron jelenleg is folyamatban vannak azok a fejlesztések, amelyek a lakók érdekeit szolgálják. Idetartoznak egyebek mellett az oktatási- közösségi- és sportlétesítmények – írja a Tolna Vármegyei Hírportál. A következő években is komoly fejlődéssel számolhatnak a helyiek, 2029-ig, a pályázatokat már az év első felében benyújtja az önkormányzat.
Szintén óriási horderejű, 600 millió forint áll rendelkezésre a város ipari parkjának fejlesztésére és bővítésére. Ebből a területen lévő vállalkozások működési feltételeinek javítása és új vállalkozások területi és infrastrukturális feltételeinek megteremtése céljából, mely lehetővé teszi új munkahelyek létesítését – közölte a Tolnamegyeihirek.hu.
A 2. számú választókerület másik nagyobb települése, Bonyhád sem marad ki a fejlesztésekből: több mint 3 milliárd forint értékben indulnak újabb infrastrukturális beruházások a településen, amelyből közösségi épületek modernizálására és lakótelep-fejlesztésre is jut pénz.
A részben állami, részben uniós pályázatok célja a választókerületben is a helyi lakosság életminőségének javítását célozza, valamint a térség vonzóvá tételét a befektetők számára és a helyi vállalkozások fejlődését segíti.
Ezáltal az elmúlt évtizedben töretlen felzárkózás folytatódhat a következő években is.
A vasárnapi voksolásra hat jelöltet vett nyilvántartásba a választási bizottság – írta korábban a jelölteket bemutató cikkében a Mandiner. A dombóvári időközi választáson. A kormánypártok jelöltje Csibi Krisztina, aki az elmúlt tíz évben a Magyarság Háza igazgatójaként végzett kiemelkedő munkát a nemzetpolitika területén. A néhai Potápi Árpád Jánossal évtizedeken át dolgozott együtt.
Fontos megemlíteni, hogy az újabban előre hozott választást követelő Magyar Péter és az általa vezetett Tisza Párt viszont nem meri megméreti magát az időközi voksoláson.
Ezt is ajánljuk a témában
„Könnyebb az országot járva haknizni, és riogatni az embereket, mint részt venni a kemény munkában” – mondta a Fidesz-KDNP jelöltje Magyar Péterről.
Ezt is ajánljuk a témában
Sok minden kiderül vasárnap.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán