Mit csinál és kinek az érdekében az Integritás Hatóság?
Az IH körüli botrány azért kínos, mert az ügyészségi gyanúsítás épp egy olyan szervezetet ér, amelyet a korrupció elleni harc érdekében hoztak létre.
A Portfolio értesülései szerint legkorábban az év második felében, a nyári hónapokban érkezhet pénz Brüsszelből.
A Portfolio arról ír, hogy értesülései szerint
Szerintük ez azt jelentheti, hogy a korábban tervezettnél később indulhatnak meg az utalások az EU részéről azoknál a forrásoknál, amelyeket egy decemberi döntéssel zárolt az EU-országok képviselőit tömörítő Tanács. A portál hangsúlyozza: legkorábban áprilisban-májusban értékelheti a Bizottság azokat a jogszabályokat, amelyeknek az elfogadását jogállamisági eljárás lezárása, illetve a helyreállítási források megszerzése érdekében a kormány március 31-i határidővel vállalta. Ez pedig azt jelenti, hogy
Hozzátették: Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter pénteken arról beszélt, hogy a jövő héten küldi el a kormány konkrét javaslatait a vagyonkezelő alapítványok összeférhetetlenségi szabályairól. A legutóbbi kormányülésen ugyan az egyetemek élén álló alapítványokban tisztséget vállaló miniszterek felajánlottak lemondásukat, ám jó eséllyel ez nem elég ahhoz, hogy az EU engedélyezze az uniós pénzek – többek között Erasmus-ösztöndíjak – folyósítását az intézmények számára, ezért van jelentősége annak, milyen tervet rak le a kabinet az unió elé – írja a lap.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban azt közölte, hogy Magyarország 2023 második negyedévében juthat hozzá ezekhez a pénzekhez, de még a döntést követően is arról beszélt Navracsics, hogy április-májusra megindulhat az utalás. Emlékeztettek: a decemberi megállapodás alapján az EU három operatív program Magyarország számára elkülönített forrásainak 55 százalékát zárolja, ezen túl a Covid utáni helyreállítást szolgáló alap pénzeinek kifizetését 27 úgynevezett szupermérföldkő teljesítéséhez köti.
Nyitókép: Nicolas Economou / NurPhoto / AFP