Az igazi probléma a társadalmilag veszélyes Magyar Péter
És ha az ember ezt a véleményt, merészeli képviselni, máris leorbánistázzák.
A képviselőt 900 ezer forint pénzbírságra ítélte a Fővárosi Törvényszék az ellenzék 2018 decemberi MTVA épületében megvalósított botrányokozása kapcsán, valamint egy független képviselő befolyásolása miatt. Varjunak a 474 ezer forintos perköltséget is meg kell fizetnie.
Az ügyvédi perbeszéddel valamint Varju László utolsó szó jogán való felszólalásával, majd ítélethirdetéssel folytatódott ma a Fővárosi Törvényszéken a DK-s parlamenti képviselő büntetőpere.
A képviselő ellen 2020 áprilisában emelt vádat az ügyészség. Az egyik vádpont szerint Varju a DK képviselőjelöltjeként a 2018-as országgyűlési választások előtt egy kávézóban találkozott egy független jelölttel, akinek – a választáson való győzelmi esélyeinek növelése érdekében – anyagi juttatást ígért, annak visszalépéséért cserébe. A független jelölt azonban elutasította az ajánlatot.
A másik két vádpont az ellenzék 2018 decemberi akcióját érinti az MTVA székháznál. Ennek kapcsán a december 16-án az épületbe bejutó ellenzéki képviselők öt pontból álló követelést akartak a köztelevízió adásában beolvastatni, a biztonsági őrök azonban megakadályozták őket ebben. Másnap azonban folytatódott az ellenzéki botránykeltés, a dulakodásban pedig Varju nekirontott a biztonsági szolgálat sorfalának.
A képviselőt a biztonságiak ki akarták vezetni, majd vele szemben – erőszakos ellenállása miatt – testi kényszert alkalmaztak, azonban
Hogy mit is művelt Varju a székházban, miket mondott a biztonsági őröknek, hogyan tüntetett a földön fekve, arról itt olvashat, az ellenzéki akciózásról pedig itt nézhet meg felvételeket.
Ahogy korábbi cikkünkben beszámoltunk róla, a Központi Nyomozó Főügyészség eljáró ügyésze a legutóbbi tárgyaláson perbeszédében indítványozta, hogy Varju Lászlót a bíróság mondja ki bűnösnek garázdaság vétségében, súlyos testi sértés és választás rendje elleni bűntettben és ezért ítélje felfüggesztett szabadságvesztésre.
Hankó Faragó Miklós, a politikus jogi képviselője hétfői perbeszédében elmondta, hogy az ellenzéki képviselők 2018 december 16-án a munka törvénykönyvének módosítása miatt kezdtek tiltakozásba az MTVA székházánál és egy öt pontos petíciót akartak beolvastatni a televízióban. Ennek keretében a politikusok – többek között Varju László – jogszerűen léptek be az épületbe. A biztonsági őrök azonban törvényellenesen akadályozták őket, céljuk – felsőbb utasításra – az ellenzéki képviselők megalázása volt.
Hankó érvelése szerint nem is a biztonsági őrök,
a DK-s képviselőt többször is leteperték, a földön vonszolták, amitől kisebb sérülései is keletkeztek. Hankó hosszasan elemezte, hogy Varju László országgyűlési képviselőként hivatalos személynek számított és jogtalan támadást hárított el a dulakodás közben.
A választás rendje elleni bűncselekmény kapcsán Hankó jelezte, hogy az érintett független képviselőjelölt időközben elhunyt. Horváth Imre vette fel a beszélgetést és szándékos célja volt, hogy Varju Lászlót provokálja, kimondasson vele valamilyen törvénytelenségre utaló mondatot. Ilyen azonban nem történt, csupán egyeztetés zajlott a felek között.
Hankó az ügyészséget is bírálta, amelynek munkája szerinte erősen átpolitizálódott. Az ügyészség célja, hogy megfosszon egy ellenzéki képviselőt a mandátumától és megfélemlítse az ellenéket.
Varju az utolsó szó jogán szintén nem mulasztotta el, hogy ne tartson egy rövid politikai kortesbeszédet. Mint mondta, semmilyen bűncselekményt nem követett el, csak a kormányoldalnak nem tetsző véleménye miatt áll a bíróság előtt. Ha valakinek egyáltalán sérülése keletkezett, azt nem ő okozta és inkább neki kellett volna feljelentenie a biztonsági őröket, akik politikai áldozatai a hatalomnak. Varju hangsúlyozta, hogy a választással kapcsolatos bűncselekményt sem követte el, ennek megint csak poiltikai célja volt.
A bíróság ma kihirdetett ítéletében azonban
Ezért a törvényszék a képviselőt összesen 900 ezer forint pénzbüntetésre ítélte.
Az eljáró bíró indoklásában elmondta: Varjuék jogszerűen tartózkodtak az MTVA Kunigunda utcai épületben 2018 decemberében. Ugyanakkor idézte az ügyben született korábbi polgári peres ítélet, amely azt állapította meg, hogy bár valóban jogszerűen tartózkodtak az intézményben a képviselők, Varju László erőszakkal akart bejutni egy stúdióba.
A törvény nem adott arra lehetőséget, hogy a képviselők az élő adást megzavarják és beolvassák a petíciójukat – hívta fel a figyelmet a bíróság. A biztonsági őrök magatartása jogszerű volt, így fel sem merül Varju részéről a jogos védelem. Varju kihívóan közösség elleni magatartást valósított meg a bíróság szerint, ugyanakkor nem akart szándékosan sérülést okozni az egyik őrnek.
A választás rendje elleni bűntettről szólva a bíró elmondta: egyáltalán nem hallatszik hogy az érintett független képviselő provokálná Varjut, aki viszont többször a visszalépésre akarta rábírni Horváth Imrét.
Az ítélet ellen az ügyészség és Varju is fellebbezett.
Nyitókép Varju László a mai tárgyaláson (Fotó: Manidiner/Ficsor Márton)