Leszidta a NATO-főtitkár Zelenszkijt egy szövetséges sértegetéséért, erre beleszállt egy másikba
Nem kíméli európai barátait az ukrán elnök.
A biztonságpolitikai szakértő szerint a háborúban álló felek hátországa fogja eldönteni a háború kimenetelét.
Robert C. Castelt kérdezték a Hír TV Napi aktuális című műsorában a háborúval kapcsolatban. A szakértő szerint ezt a háborút „nem a harctéren, hanem a hátországban fogják eldönteni”, azaz a gazdaságok, társadalmak teherbíró képessége. Felhívta a figyelmet: már november közepén is több tízmillió ukrán van víz és áram nélkül, így föltevődik a kérdés, hogy milyen helyzetben lesz Ukrajna a tél végére.
Arra a feltevésre, hogy Ukrajna hátországát az Egyesült Államok jelenti, Castel azt válaszolta, hogy az egész háború olyan, mint egy matrjoska baba. Van a háború „magja”, amely Ukrajna belső problémáját jelenti az orosz kisebbségekkel. Van egy „nagyobb baba”, amely Ukrajna és Oroszország konfliktusát jelképezi, és van egy „még nagyobb baba”, amely a szuperhatalmak háborúját jelenti.
A szakértő elmondta azt is: minél tovább elhúzódik egy háború, annál nagyobb az esély az eszkalációra, akár úgy, hogy több ország is bevonódik, akár úgy, hogy egyre drasztikusabb eszközöket vetnek be a felek a harcokban. Az alternatív megoldás Castel szerint az, ha a felek eljutnak oda, hogy „eleget szenvedtünk”, és tárgyalóasztalhoz ülnek.
– fogalmazott Castel, azzal érvelve, hogy még nincs egy éve, hogy kitört a háború, és „meg kell nézni, milyen állapotban van az ukrán gazdaság, az ukrán társadalom, az ukrán állam”.
A riportot megtekintheti alább:
***
„A Nyugat – beleértve az Egyesült Államokat és az európaiak jelentős részét – a háború közben ismerte fel, hogy tulajdonképpen itt meg lehet fogni Oroszországot” – vélekedik Tálas Péter. Mely szakaszában jár az ukrajnai háború? Miért proxyháború ez a konfliktus? Kinek lesz katonai-politikai súlya az új világrend kialakításánál? A biztonságpolitikai szakértő válaszol a Mandiner Világrend adásában!
Nyitókép: Mandiner / Földházi Árpád