Darkó Tünde (MCC Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért) írása
A közvetlen katonai cselekményeket leszámítva az Európai Unió tagállamai lényegében minden negatív hatását érzik a szomszédságukban dúló harcoknak.
Az orosz-ukrán háború kitörése óta a földgáz- és az élelmiszerárak a többszörösükre emelkedtek. Az áram ára a legtöbb európai országban közel tízszerese a két évvel ezelőtti szintnek, az élelmiszerárak növekedése pedig még soha nem volt ilyen drámai mértékű az Európai Unióban. Az Európai Központi Bank becslései szerint az eurozóna GDP-je akár 1 százalékot is csökkenhet a katonai konfliktus miatt. Többek között ezen kihívásokra adható lehetséges válaszok álltak a Mathias Corvinus Collegium által 2022-ben rendezett második Budapest Summit középpontjában. Számos országból érkeztek akadémikusok, kutatók, gazdasági szereplők, nemzetközi szervezetek szakértői, hogy megvitassák az ukrán-orosz háború következményeit és megoldási javaslatokat vázoljanak fel a jelenleg uralkodó válsághelyzet jobb megértésére és sikeres kezelésére.
Az MCC Magyar-Német Intézete szintén képviselte magát a konferencián. Az Intézet által szervezett panelbeszélgetés címe – „A válságból kivezető lehetséges utak” – magában hordozza a produktív eszmecsere lehetőségét. A beszélgetés résztvevői elsősorban gazdasági szempontból járták körbe a témát,
nagy hangsúlyt fektetve az energiahordozók szerepére,
és kitértek a válság társadalmi következményeinek a kezelésére is.
A beszélgetés középpontjában a németországi válsághelyzet okozta változások és az új német kormány által már megtett lépések ismertetése állt, vállalati, akadémiai és hétköznapi nézőpontból egyaránt. Mindemellett a panelbeszélgetés célja volt, hogy felvázolja azokat a megoldási javaslatokat, amelyek a cégek és háztartások életében nem csak az idei őszi-téli szezonban, hanem hosszú távon hivatottak kezelni a válsághelyzetet.
Németek a válságról
A beszélgetés – melyet Dr. Bauer Bence, az Intézet igazgatója moderált – résztvevői Dr. Thomas Narbeshuber, a BASF Közép- és Délkelet-Európaért felelős alelnöke, Prof. Dr. Fritz Söllner, az Ilmenaui Műszaki Egyetem Pénzügyi Tanszékének vezetője és Dr. Marie-Theres Thiell, a DialogUngarn ügyvezető igazgatója és az ELMŰ / ÉMÁSZ Hungary korábbi ügyvezető igazgatója voltak.