2. Ha nem állítja meg az embereket a kerítés, akkor milyen következményekkel jár? Első és legfontosabb következmény: nő az embercsempészek bevétele. A kerítésépítő kormány közvetlenül a csempészek zsebére dolgozik. Nő továbbá a határzónában az erőszak, a korrupció, nő a határátlépésre készülőkben az elszántság, a kerítéssel védett határövezetekben nem csökken, hanem nő a káosz. Módosul a menekültútvonal. Mivel a kerítéseket a magyar kormány a Nyugat-Európa felé vezető útvonal legkézenfekvőbb szakaszára építette, ezért a menekülők kénytelenek kerülni (például a szerb-román, majd onnan a román-magyar határ felé). Következtetésképpen: a kerítésépítéssel a jól átlátható és kontrollálható menekülő útvonal helyett szétszórták az embereket, nem egy folyósó van, az embercsempész hálózatok behálózzák az egész országot.”
Nyitókép: Facebook/Parászka Boróka