Merkely Béla: Minden lélegeztetőgépen lévő beteg oltatlan
Merkely Béla hozzátette: az oltottak számával párhuzamosan az átfertőzötteké is folyamatosan nő. Az elmúlt két hétben az indiai variáns R-értéke 1,5-et ért el, azaz egy megbetegedett személy másfél embert tud megfertőzni. Egy oltottak és védettek nélküli környezetben ez a szám akár nyolc is lehetne – fejtette ki.
Ugrásszerűen emelkedik a megbetegedések száma
Kitért arra, hogy a fertőzöttek számának ugrásszerű emelkedését látjuk, amely a járvány gyorsulását igazolja. Hozzáfűzte: a kórházi fertőzöttek száma egyelőre nem éri el azt, amely tavaly ugyanebben az időszakban volt, ezzel együtt szeretnék ezt a mutatót a lehető leginkább csökkenteni és az egészségügy leterhelését kordában tartani.
Az oltással jelentősen csökken a kockázat
Merkely Béla kiemelte: az oltottak esetében sokkal kisebb az esély arra, hogy súlyosan megbetegedjenek, azonban a 70 és 80 év fölöttiek, különösen ha ehhez valamilyen társbetegség is jár, oltás mellett is megfertőződhetnek, adott esetben kórházba kerülhetnek.
Négy egyetem adatai alapján olyan személy sincs, aki fiatalon, két oltással lélegeztetőgépre került volna – hívta fel a figyelmet az oltás fontosságára. Mint elhangzott, minden beteg, aki lélegeztetőgépen van, oltatlan, vagyis abba a 38 százalékba tartozik, aki még nem vette fel az első két oltást Magyarországon.
A harmadik oltás is fontos azoknak, akik kiemelt kockázatot hordoznak
Olyan személy, aki még nem betegedett meg, nem tudja megakadályozni a nyálkahártyán keresztül történő megfertőződést. Az oltás az olykor nagyon súlyos lefolyású megbetegedést náthává vagy rövid ideig tartó lázzal járó felső légúti megbetegedéssé tudja szelídíteni – szögezte le.
Utóbbi érvényes például az egészségügyben dolgozókra, a pedagógusokra és az óvodákban tevékenykedőkre. Az ő esetükben minden tekintetben hasznos a harmadik oltás, de azon 60 év alattiak számára is van értelme, akik tartanak a megbetegedéstől.
Kevesen fognak kórházba kerülni, ha magas az átoltottság
A Semmelweis Egyetem rektora beszélt arról is, hogy Nagy-Britanniában a magas átoltottság mellett az a típusú megfertőződés dominál, ahol nincsenek jelentős klinikai tünetek és a kórházba kerültek száma az összmegbetegedésekhez képest lényegesen alacsonyabb, mint az első, a második vagy a harmadik hullámban.
„Ilyesmit várunk Magyarországon is” – tette hozzá. „Úgy tűnik, hogy az erősebb fertőzőképességgel rendelkező indiai variáns egy bizonyos mértékig, bizonyos személyeknél ki tudja kerülni az oltást. Izraelben azt tudták elérni, hogy a harmadik oltás visszaállította a két oltásnál ismert, brit mutánssal vagy vuhani vírussal szembeni hatékonyságot, azaz 93-95 százalékra tudta visszaemelni a védettséget” – mondta Merkely Béla.
(MTI)
Fotó: MTI/Cseke Csilla
Összesen 357 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
De igaza van a kollégának: az egymillió megvan a nyugdíjmegtakarításból. Költségvetési szempontból a halott nyugdíjasok rendben vannak.
A doktorprofesszorúr ANNYIRA hiteles :DDDD
Te szerencsétlen.
Gondolom, mint orvos (?) gyógyszerügynök vagy.
Hűha.
A Birodalom visszavág.
:D
Ez már fájdalmas, ha valaki ennyire logikátlan.
:D ez jó. És biztos, hogy igaz.
Mert más betegség ugye nem létezik. Nem törheti el a lábát, nem lehet perforált vakbélgyulladása, nem kell kivésni a fogát.
Ugye?
csak a korona létezik.
Te még megvagy? :O
Bocsánat, van olyan ellenzéki. Csak te nem ismered el, hogy léteznek.
Köszi :) Hasonló jókat neked is!
Bejelentkezés