A jogállamiság nyomában

2020. szeptember 30. 21:55

Aki az igazságot keresi, végül büntetést nyer?

2020. szeptember 30. 21:55
Szánthó Miklós
Magyar Nemzet

„Mert ugye az Európai Unió egyik fő elve a sokszínűség és annak tiszteletben tartása. Látható azonban akár a Lengyel- vagy Magyarország ellen folyó »hetes cikkelyes« eljárásokból, akár a bizottság fentebb említett terveiből, hogy ezt a sokszínűséget az eurokrata zsánerdramaturgia nem igazán tiszteli. Azt állítják, hogy igenis létezik egy univerzális jogállamiság-fogalom, egy jogilag rögzíthető standard, amely ekképpen számon is kérhető a társadalom igazságmérnökei által. A probléma ugye egyfelől az, hogy mivel ilyen valójában nincs, művileg igyekeznek kreálni egyet, azt állítva például, hogy az uniós szerződés II. cikkében foglalt értékek tartalma – igazságosság, szabadság, demokrácia, egyenlőség, szolidaritás – minden tagállamban azonos.

Nyilvánvaló azonban, hogy ez utóbbi fordulatok sem jogi fogalmak, hanem természetesen politikai kategóriák, és egy konzervatív, egy szocialista vagy egy liberális (bár utóbbi kettő egyre nagyobb átfedést mutat) mást tart társadalmilag igazságos vagy szolidáris aktusnak. A probléma másik, jelentősebb része viszont az, hogy a brüsszeli számonkérőszék e fogalmak saját szája íze szerint történő, progresszív-balos interpretációját tételezi kizárólagosnak – és ráadásul semlegesnek. Ez legrövidebben azzal világítható meg, hogy a »mértékadó fősodor« szerint csak és kizárólag a liberális demokrácia a demokrácia – minden más, egyébként demokratikus alternatíva »beteg«, hogy Jourovát idézzük.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
adonyi29
2020. október 01. 00:40
Egyrészt rendesen le kellene végre írni, hogy ebben az egész bonyolult rendszerben kinek mi a dolga: miért politizál a Bizottság (nem kellene), etc. Másrészt azt is meg kellene érteni, hogy miért vagyunk ilyen szinten alulreprezentálva az európai intézményekben. Ezt a meccset kintről nem lehet megnyerni, elment 10 év 3x2/3 és semmi előrelépés, sőt. Harmadrészt, nem leszek népszerű, de ezt a csatát alapjogokért központtal és Szánthó déerrel sem lehet megnyerni: értelmezhetetlen. Az átlagpolgárnak túl modoros és mesterkélt, az értelmiségnek túl kevés, az ország határain kívülre meg meg sem próbálják elvinni. Fontos a harc, a bajtársiasság, de ez a már-már vérfertőzésre hajazó megoldás biztosan inkább gyengít mintsem erősít. Abba mindenki szépen csendben gondoljon bele, hogy a nagy ellenzéknek még ennyi sincs:(
Szuverén maffiaállam
2020. szeptember 30. 23:22
Brüsszel fizeti a zenészt, ő rendeli a nótát. Nem lesz magyar autonóm "úgy élünk, ahogy akarunk, ránk semmilyen szabály nem vonatkozik" libernyák hippiállam az Unió közepén. Még mit nem. Az uniós szabályok betartását kőkeményen meg kell követelni, sőt, a Brüsszelnek kijáró tiszteletet is.
Simon.Templar
2020. szeptember 30. 23:21
Annyit mondanának: gyerekek, kard-ki-kard, ideológiai problémám van veletek, gyertek, vívjunk meg. De nem, nem ám, jönnek ezzel a jogállamisági nyennyegő maszlaggal meg az európai értékekkel, a hócipőm tele van már.
aleb19
2020. szeptember 30. 23:19
ez az a szitu, hogy mindketfelnek kicsit igaza van ,de elbeszelnek a lenyegrol mert ez mind csak jogaszbaromkodasos porhintes igazabol csakis penzrol van szo az eu tamogatasokat evtizedek ota nagyresz azert osztjak a brusszelitak , hogy a multi cegeken keresztul a magorszagokat gazdagitsak ezt a lengyel/magyar cegek elkezdtek megcsapolni
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!