„Bűn, amit a Színház- és Filmművészeti Egyetemmel művel a kormány. A Hallgatói Önkormányzat viszont példamutatóan áll ki az egyetemük védelmének érdekében. Éppen ezért küldtem tegnap az alábbi írásbeli kérdést Palkovics Lászlónak, az innovációs és technológiai miniszternek.
»Tisztelt miniszter úr!
A magyar társadalom pontosan tudja és érti, hogy mit jelent a privatizáció, hiszen az 1990-es években elszenvedte annak káros hatásait.
Az önök kormánya az elmúlt évtizedben a szavak szintjén következetesen elítélte a privatizáció gyakorlatát, a tetteik azonban egészen mást mutattak-mutatnak. Önök ahelyett, hogy rendet tennének a köztulajdon és közintézmények körül, inkább szándékosan tovább rontják azok állapotát, aztán lemondanak a tulajdonjogukról. Nincsenek illúzióink: nem ideológiai megfontolásból, és nem is nem hanyagságból, vagy naivitásból mond le a fideszes pártállam a köztulajdonról. Nyereséget, pénzt lát benne, vagy éppen, mint most is, politikai befolyásának hosszú távú eszközeként tekint rá.
A Fidesz-KDNP kormánya éveken át következetesen gyengítette a felsőoktatási intézményeket, hogy azután magánegyetemekké alakítsa azokat. A Corvinus után most a Színház- és Filmművészeti Egyetem mellett az Állatorvostudományi Egyetem, a Miskolci Egyetem, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Neumann János Egyetem, a Soproni Egyetem és a Széchenyi István Egyetem alapítói és fenntartói jogai kerülnek vagyonkezelő alapítványokhoz.
Rögzítsük, hogy teljesen illegitim, amit tesznek: ezek az intézmények a magyar állampolgárok egyetemei, nem az Önök befektetési eszközei!
Kérdem önt, Palkovics miniszter úr, hogy ha már mégis, mindenképpen privatizálni akarják az egyetemeket, nem lehetne úgy megtenni azt, hogy legalább szakmailag ne rombolják a működésüket?
Kérem, válaszoljon a kérdéseimre, miniszter úr!
A Színház- és Filmművészeti Egyetem közössége eljuttatott Önnek egy 12 főből álló névsort, amelyet bázisdemokratikusan jelölt ajánlásra a közösség a kuratóriumba és a felügyelő bizottságba. Egyáltalán megfontolta-e a listán szereplő személyek alkalmasságát?
Miniszter úr, a választott kuratórium csak férfiakból áll. Nem volt olyan nő, akit alkalmasnak talált volna egy ilyen pozícióra a kormány?
Miniszter úr, nem lehetett volna legalább az ötből egy kurátort az egyetemről kiválasztani?
Miniszter úr, nem talált legalább egy olyan személyt a kuratóriumba, aki a kulturális-tudományos közélet köztiszteletnek örvendő, jeles személyisége lenne?
Miniszter úr Bokros Lajoshoz jár tanácsokért a privatizációt illetően?
Tisztelettel várom válaszát!
Tordai Bence
Párbeszéd«”