Kit véd az alkotmánybíróság Európában?

2019. december 29. 18:25

A német alkotmánybíróság fennállása óta első ízben nem az alaptörvény, hanem az uniós jog alapján vizsgálta felül a német bíróságok döntését. E felfogás térnyerése könnyen alááshatja a nemzetek Európájának eszméjét.

2019. december 29. 18:25
null
Sándor Lénárd
UNIFORMIZÁLÓ BÍRÓSÁGOK AZ USA-BAN
Az Egyesült Államok szövetségi alkotmányához fűzött „jognyilatkozat”, vagyis a Bill of Rights eredeti szerepe a washingtoni szövetségi kormányzat korlátozása volt az emberek szabadságának és a tagállamok autonómiájának védelme érdekében egyaránt. A tagállamok olyan kérdésekben, mint például a vallásszabadság vagy az egyházak alapítása, szabadon követhették a saját alkotmányos meggyőződésüket. Vagyis az Egyesült Államokat egyfajta alkotmányos és alapjogi decentralizáltság jellemezte történelmének első több mint száz éve során. Az 1920-as évektől kezdődően aztán a legfelső bíróság elkezdte ezzel szembeszegezhetőnek kimondani a szövetségi alkotmányban foglalt alapjogokat. A bíróság az alkotmány eredeti értelmétől eltérő, centralizáltabb alapjogi felfogást honosított meg. Mindeközben pedig erodálta a tagállamok autonómiáját és azt a lehetőséget, hogy saját hagyományaikkal és kulturális meggyőződésükkel összhangban álló felfogást követhessenek olyan kérdésekben, mint például az emberi élet védelmének kezdete vagy az egyházak és a vallás közéletben játszott szerepe.
Ez a tartalom csak előfizetők részére elérhető.
Már előfizetőnk?

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!