Biden zavartan kísérti a Fehér Ház folyosóját: bizarr videó az elnök utolsó napjairól (VIDEÓ)
A távozó elnök még rendelt egy utolsó turmixot.
Az amerikai kormányt aggodalommal töltik el Kína akciói.
A hongkongi autonómia tiszteletben tartására szólította fel Kínát szerdán kiadott közleményében az amerikai külügyminisztérium. Az amerikai kormány „rendkívül aggódik” a hongkongi határnál tapasztalható „kínai paramilitáris mozgások” miatt – fogalmazott a külügyi szóvivő, Morgan Ortagus által aláírt közlemény.
„Elítéljük az erőszakot és valamennyi érintett felet önmérsékletre intünk, egyben továbbra is határozottan támogatjuk a szólásszabadságot és a békés gyülekezés szabadságát” – fogalmazott a State Department (külügyminisztérium) közleménye. A dokumentumban háromszor fordul elő a „magas szintű” hongkongi autonómia tiszteletben tartásának követelése. Ortagus hangsúlyozta: az autonómia „folyamatos rombolása” kockáztatja Hongkong különleges státuszát a nemzetközi politikában. A külügyminisztérium határozottan visszautasította azokat a vádakat, melyek szerint külföldi erők állnának a hongkongi zavargások hátterében.
A tárca egyúttal „fokozott óvatosságra” figyelmeztette a Hongkongba utazókat. Donald Trump amerikai elnök kedden Twitter-bejegyzésében arról írt, hogy az amerikai hírszerzéstől kapott információi szerint Peking csapatokat küld a kínai-hongkongi határhoz. Később az elnök újságíróknak azt fejtegette, hogy „nagyon bonyolult a helyzet”, de reményei szerint sikerül olyan megoldást találni, amely mindenki, Kína számára is megfelelő.
Később Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter közleményében felszólította a hongkongi hatóságokat: újítsák fel a párbeszédet a tüntetőkkel annak érdekében, hogy békés megoldást találjanak a jelenlegi válságra, és véget vessenek az erőszak fokozódásának.
A Hongkongban hónapok óta tartó tüntetéshullámot a kiadatási törvény módosítását célzó, felfüggesztett, de véglegesen vissza nem vont törvénytervezet váltotta ki. Ez ugyanis lehetővé tette volna, hogy Hongkong olyan feleknek – egyebek között Tajvannak és Kínának – adjon ki szökevényeket, akikkel korábban nem volt kiadatási egyezménye. A tervezet ellenzői attól tartanak, hogy Peking visszaélne a lehetőséggel, és a politikai menekültek ellen használná fel. Sokan Peking növekvő befolyását és ezzel párhuzamosan Hongkong demokratikus jellegének további csorbítását látják a törvénytervezetben. A megmozdulás fokozatosan általános kormányellenes tiltakozássá vált. A demonstrálók a törvénytervezet végleges visszavonása mellett már egyebek között Carrie Lam hongkongi kormányzó lemondását, valamint a tüntetőkkel szembeni rendőrségi akciók kivizsgálását követelik.
(MTI)