Hankó Balázs ismertette, találkozott Linda McMahon oktatási miniszterrel, a megbeszélések központi témája a szuverenitás és a partnerség volt.
Az oktatás, a kutatás és a gazdaság területén mindketten saját nemzetük érdekeit tartják szem előtt
– mondta.
Közölte, az amerikai miniszter elismerően nyilatkozott a magyar felsőoktatás és szakképzés megújításáról. Megjegyezte, Magyarországon ma már minden második diák duális képzésben tanul a szakképzésen belül.
A felsőoktatás kapcsán kitértek arra, hogyan növelte Magyarország a műszaki és természettudományos területeken a képzésbe bevont diákok számát, továbbá arra is, hogy „a woke ideológia nem az egyetemekre való”.
Hankó Balázs több amerikai egyetemen is tárgyalt az Erasmus helyettesítésére létrehozott Pannónia és HU-rizont programok együttműködési lehetőségeiről.
Elmondta, hogy a Harvarddal a Semmelweis Egyetemmel való közös képzés erősítéséről állapodtak meg:
az MIT esetében műszaki kérdésekről a Magyar Kutatási Hálózattal alakítottak ki együttműködési megállapodást, a Yale-en pedig a két ország nyári egyetemeiben rejlő lehetőségekről beszéltek.
Hozzátette, a Columbia Egyetem képviselőivel természettudományi képzési-kutatási együttműködésről, az Amerikai Katolikus Egyetem vezetőivel pedig arról tárgyaltak, hogy a felek között bioetikában, közgazdaságtanban és társadalomtudományban lesz kooperáció. Jelezte, a Pannónia-programnak köszönhetően hatvankét magyar diák tanul az Amerikai Egyesült Államokban.
A miniszter ismertette:
az első félévben 3042-en vettek részt az ösztöndíjprogramban, a tavaszi félévben pedig 5000-re növekszik majd a résztvevők száma.
Ez azt jelenti, hogy az említett amerikai egyetemeken is több magyar diák és kutató vehet majd részt, ezzel pedig a magyar fiatalok sikerességét szeretné erősíteni a kormány – mondta.
Kiemelte: az látható, hogy Magyarország „nem követ, hanem utat mutat” az oktatás, a kutatás és a családtámogatások területén is.
Hankó Balázs amerikai útján a magyar családtámogatási rendszer elemeiről is beszámolt.
Kitért arra, hogyan támogatja a kormány a magyar családokat, és ez hogyan jelent előrelépést a munkaerőpiacon, milyen módon segíti a gazdaságot, a gyermekvállalást.
Hangsúlyozta, az amerikaiak elismerték a családtámogatási modellt és dolgoznak egyes elemek átvételéről is.
Hankó Balázs elmondta, az amerikai külügyminisztérium államtitkárával abban is megállapodtak, hogy jövőre, az Egyesült Államok 250. „születésnapján” Magyarország milyen kulturális és kutatási-innovációs programmal vesz majd részt. Szerinte az évforduló a magyar kultúra előtérbe helyezését is elősegíti a nemzetközi térben, hiszen – mint mondta –
a két ország azonos értékrendeket képvisel, köztük a hagyományos családmodellel és a keresztény kulturális értékekkel.
A miniszter amerikai útjáról a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában is beszámolt, ahol a mesterséges intelligencia területére is kitért. Elmondta, Barabási Albert Lászlóval arról egyeztetett, hogy a tudósnak az egészségügy vagy az élelmiszeripar területén folytatott kutatásait hogyan lehetne alkalmazni Magyarországon.
Hozzátette, az IBM alelnökével Washingtonban azokat a mesterséges intelligenciáról szóló kutatásokat tekintették át, amelyeknek vannak már magyarországi kapcsolódásai.
Megjegyezte, a mesterséges intelligencia területén is lesznek további egyetemi együttműködések a két ország között.
(MTI)
Nyitókép forrása: MTI/Soós Lajos