Itt vannak a statisztikák: nem hiába csapott le a kormány az energiaitalokra

2025. április 30. 17:08

A szakértők szerint a tizennyolc év alatti fiatalok különösen ki vannak téve az ilyen termékek veszélyeinek.

2025. április 30. 17:08
null

Az Országgyűlés kedden elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely értelmében tilos lesz 18 év alattiaknak energiaitalt értékesíteni, illetve őket ilyennel kiszolgálni. A kormány rendeletben határozza majd meg, hogy milyen összetételű energiaitalokra vonatkozik a tiltás. A jogszabály a kihirdetés után harminc nappal, tehát várhatóan június elején lép hatályba.

Ezt is ajánljuk a témában

A hirado.hu a döntés kapcsán megkereste Szűcs Zsuzsannát, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének (MDOSZ) elnökét, aki jelezte, hogy egy ilyen volumenű döntésnek az előkészítésében bizonyára figyelembe vették a magyarországi koffeinfogyasztást, esetleg az egyes korosztályok és a gyermekek koffeinfogyasztásra vonatkozó adatokat.

Mint hangsúlyozta, hogy a koffein nagyon sok forrásból jut be a szervezetünkbe. Nemzetközi adatok alapján a legjelentősebb koffeinforrás a kávé, de emellett egyes teákban, illetve csokoládékban és kakaótartalmú termékekben is megtalálható. 

Ezt egészítik ki esetlegesen a koffeintartalmú üdítőitalok, azon belül az energiaitalok.

Értékelve a döntéshozói szándékot, mindenképpen szerencsés, hogyha kiegészítik az ilyen típusú intézkedéseket olyan szemléletformáló edukációs kampányok, amelyek segítik a lakosságot a tudatos koffeinfogyasztásban. Például ebben segítséget tudna jelenteni olyan élelmiszer jelölés, amely az élelmiszerek címkéjén elérhetővé teszi koffeintartalomra vonatkozó információkat – mondta Szűcs Zsuzsanna. 

Az energiaitalok magas cukortartalmára vonatkozó kérdésre kifejtette, hogy a hazai gyerekek cukorfogyasztásával kapcsolatban sajnos nagyon mozaikos információk állnak csak rendelkezésre. Az elérhető adatok alapján az látszik, hogy érzékelhető egy enyhe mértékű túlfogyasztás a cukor kapcsán az óvodás, iskolás korosztályban, sőt a fiatal felnőttek esetében is. 

A hirado.hu megkeresésére a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) közölte: orvosszakmai csoportok szakértői véleménye egybehangzó abban a tekintetben, hogy a fiatalok energiaital fogyasztása – különösen annak magas koffein tartalma miatt, a szív- és érrendszerre gyakorolt hatás következtében – jelentős egészségügyi veszélyt jelent. A hazai táplálkozás-egészségügyi felmérések szerint 

a 18 év alatti korosztályban is jelentős számú az energiaitalt fogyasztók aránya, illetve gyakori jelenség, hogy a gyermekek reggeli helyett is csak energiaitalt fogyasztanak

– hangsúlyozta az NNGYK.

Az NNGYK szerint minden korosztály számára kockázatot jelent a túlzott koffein- és cukorfogyasztás, az energiaitalok káros hatásainak különösen kitett korcsoportba a tizennyolc év alatti fiatalok tartoznak. A jelenlegi táplálkozás-egészségügyi ajánlások alapján a koffein és egyéb stimuláló szerek fogyasztása gyermekkorban nem ajánlott, sőt kifejezetten kerülendő – hívták fel a figyelmet.

Hozzátették: az energiaital-fogyasztással járó tünetek súlyossága függ az elfogyasztott mennyiségtől és az egyéni toleranciától, azonban általánosságban elmondható, hogy az energiaital fogyasztás erős szívdobogással, szédüléssel, ájulással, hányással, hányingerrel, remegéssel, verejtékezéssel, magas vérnyomással, fejfájással, mellkasi fájdalommal, nyugtalansággal járhat.

Közölték azt is, hogy 2011. november 1-től 2024. december 31-ig összesen 577 esetben érkezett jelentés az NNGYK-hoz energiaital-fogyasztással összefüggő eseményről, rosszullétekről, kellemetlen tünetekről. Feltételezéseik szerint azonban ennél jóval nagyobb számban okoz tüneteket az energiaital-fogyasztás a fiataloknál, de nagy részük nem kerül az egészségügy látóterébe, mivel nem jelentik be azokat.

A rosszullétekkel érintett 577 fő 74 százaléka (428 fő) 18 éves és 18 év alatti fiatal.

A fentiekre figyelemmel az NNGYK népegészségügyi szempontból messzemenően támogatja a gyermekek részére történő energiaital értékesítési, illetve kiszolgálási tilalmat bevezető törvényjavaslatot – szögezte le a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ.

Fotó: MTI/Vajda János
 

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dominik
2025. április 30. 21:51
a koffein kb majdnem ugyan olyan erős drog mint az amfetamin, csak hát legális.
Nuttika
2025. április 30. 19:24
És utána megy a csodálkozás, hogy miért van manapság ennyi ADHD-s gyerek.
gilou-berger-au-clavier-le-bobo-ougandais
2025. április 30. 18:54
15 év, és értelmetlenül elkúrt és ellopott ezermilliárdok után van pofátok hergelni a nyuggereket meg a fogalmatlan prolikat...
hegyaljai-2
2025. április 30. 18:27
"illetve gyakori jelenség, hogy a gyermekek reggeli helyett is csak energiaitalt fogyasztanak" A szülők dolgozni mennek korán. A középiskolás nem reggelizik otthon, pedig lenne mit. Önállónak gondolja magát, de nem csinál magának pl. egy rántottát. Helyette energiaitalt vesz az iskola felé menet egy kisboltban.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!