Hankó Balázs: A jövőt az nyeri, aki érti a fiatalokat

2025. április 24. 20:56

A miniszter szerint a fiatalok támogatása a legjobb befektetés.

2025. április 24. 20:56
null

A fiatalok támogatása nem költségvetési tétel, hanem a legjobb befektetés, és a jövőt az a nemzet nyeri, amelyik ezt megérti – jelentette ki a kultúráért és innovációért felelős miniszter csütörtökön Budapesten.

Hankó Balázs a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar (ÁNTK) Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézete (GVKI) szervezésében Diploma és gyermekvállalás címmel rendezett konferencián a tanulás, az életkezdés, a család és a gyermekvállalás fontosságát hangsúlyozta, rámutatva: 

Ezt is ajánljuk a témában

Magyarország az a hely, ahol a tanulás és a család egyszerre jelent biztos alapot az élethez.

A miniszter egyebek között a fiatalok személyijövedelemadó-mentességét, a családi adókedvezményeket, illetve a lakhatási támogatásokat emelte ki.

A gyermekvállalás nem lemondás valamiről, hanem döntés valami mellett, és a kormány támogatja azokat a fiatalokat, akik egyik álmukról, a tudásról és a családról sem mondanak le

 – mondta Hankó Balázs, aki célként fogalmazta meg, hogy tanulmányaik végén a fiatalok ne falba ütközzenek, hanem kaput találjanak a munka világába, a felnőtt életbe, a családalapításba.

A tárcavezető különös hangsúllyal említette a megújult, nemzetközi erőtérben is kiemelkedően teljesítő magyar egyetemeket. „Hozzáférési fordulatról” is beszélt, tekintettel arra, hogy a felsőoktatásban ma mintegy 330 ezren tanulnak, a több mint 129 ezer felvételizőből minden második vidéki egyetemre jelentkezik és 50 százalékkal nőtt a hátrányos helyzetből felsőoktatásba jelentkezők száma.

A gyermekvállalás és családalapítás után is megéri diplomát szerezni, mivel az a munkaerőpiacon ma másfélszeres bérszorzót és azonnali elhelyezkedést jelent

 – mondta, hozzáfűzve, hogy a diákhitel és a diplomás gyed konstrukciója is segít abban, hogy ne kelljen választani a tanulás és a munka, a karrier és a család között.

Az adócsökkentés eredményeként 2010 óta összesen mintegy 4500 milliárd forint maradt a családoknál

 – tudatta.

Hankó Balázs elmondta, hogy a 2010-es gyermekvállalási arányokhoz képest 200 ezerrel több gyermek született és miközben Németországban minden harmadik, Franciaországban pedig minden negyedik születés migrációs hátterű, addig Magyarországon ilyen gyakorlatilag nincs.

A magyar családpolitika alapja a hagyományos család értéke melletti kiállás, a gyermeket vállaló családok anyagi biztonságának biztosítása és az édesanyák támogatása – tette hozzá. 

A kormány 2011-től a családi adókedvezményt kiterjesztette az egy- és kétgyermekes családokra, 2016-tól megduplázta a kétgyermekesek adókedvezményét, 2022-ben bevezette a 25 év alattiak szja-mentességét, 2023-tól pedig szintén szja-mentességet biztosít a 30 éves koruk betöltése előtt gyermeket vállaló nők számára

 – sorolta.

Szólt a hamarosan bevezetendő csed extráról is és kijelentette: a fiatal generációk támogatása nemzetstratégiai kérdés, Magyarország akkor lesz 10-20 év múlva versenyképes és élhető, ha most lehetővé tesszük a tanulás, a munka és a család összehangolását.

Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára kiemelte, hogy a magyar felsőoktatás lehetőséget ad a tanulás és a családalapítás összehangolására.

A felsőoktatásban tanulók között magasabb számban vannak nők, mint férfiak. A világ számos országából érkeznek a magyar felsőoktatásba nők és a fiatal nők körében elsősorban az oktatói, kutatói pálya a népszerűbb – ismertette. 2240 képzésből 361-en kizárólag női hallgatók vesznek részt, míg 251 olyan képzés van, ahol nincs női hallgató.

A kedvezmények közül az államtitkár a 30 év alatti házas és gyermeket nevelő hallgatók állami ösztöndíjas finanszírozását, a rugalmas tanulási formákat, a tanulmányok idején is igénybe vehető gyermekgondozási támogatásokat, a családbarát felsőoktatási intézményeket, illetve a diákhitel elengedését emelte ki.

Elmondta ugyanakkor, hogy a megújult felnőttképzési rendszerben valamivel több férfi vesz részt, mint nő és a felnőttképzési jogviszonyban a villanyszerelő, a kereskedelmi értékesítő és a szakács a három legnépszerűbb szakma.

Varga-Bajusz Veronika a fiatalok életkezdési támogatásaként emelte ki a januártól felvehető munkáshitelt, amelynek összege akár négymillió forint is lehet, visszafizetését pedig a harmadik gyermek születését követően teljesen elengedik.

Koncz Zsófia, a KIM családokért felelős államtitkára a család és munka közötti egyensúly megteremtésének témakörét állította előadása fókuszába, hangsúlyozva, hogy sehol a világon nincs ennyire komplex, átfogó rendszer. 

Ezt az ország gazdasági ereje teszi lehetővé, amely nagyban köszönhető a 2010 óta megteremtett egymillió új munkahelynek

 – tette hozzá.

Elmondta azt is: a család és a munka egyensúlyának megteremtésében fontos mérföldkőnek tartja a bölcsődei hálózat fejlesztését.

Az államtitkár azt is mondta: a magyar uniós elnökség keretében megtartott konferencián jelentős érdeklődés övezte a magyar családtámogatási, otthonteremtési rendszert, sőt még az amerikai elnökválasztási kampányban is méltatták a magyar családtámogatási rendszer egyik elemét. Úgy folytatta: minden észrevételre igyekeznek reflektálni és ha szükséges egyes támogatási elemeket korrigálnak.

Szalai Piroska miniszterelnöki főtanácsadó, a GVKI munkatársa szerint a termékenységi mutató javulásában a szegénység csökkentése az egyik legfontosabb tényező és ebben a tekintetben jelentős előrelépésként értékelte a diplomások arányának növekedését.

Kiemelte, hogy Magyarországon a foglalkoztatási ráta Európában a negyedik legmagasabb.

A diplomás szülő nők aránya ma 30 és 35 éves kor között a legmagasabb. Az a cél, hogy a fiatal felnőttek minél korábban és minél könnyebben hozzák meg a döntést a gyermekvállalásról – hangsúlyozta.

(MTI)

Nyitókép forrása: MTI/Lakatos Péter

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
labanc-poloska
2025. április 24. 23:06
Orbán Viktor veje, Tiborcz István egy Gellért-hegyi ügyvédi irodán keresztül állampolgárságért folyamodott az Egyesült Arab Emírségekben. Miniszterelnök elvtárs, Miért akar a veje egy olyan ország állampolgára lenni, ahonnan nincs kiadatás Magyarországra? Más családtagjai is kérvényeztek második állampolgárságot? Esetleg ön is? Tiborcz István vagy Matolcsy Ádám ötlete volt a plusz állampolgárság? Ez az ügy is szóba került januárban az emírrel folytatott tárgyalásain, amikor Rákosrendezőt áron alul át akarta játszani arab befektetőknek? Innen is jelzem, hogy hiába szereznek újabb és újabb állampolgárságot, a TISZA-kormány minden érintett országgal (Egyesült Arab Emírség, Argentína, Csád, Thaiföld, stb.) meg fogja kötni a kiadatási egyezményeket. És ahogy tudja, a kormányváltás után újra lesz független ügyészség és bíróság. Magyarul: indul az út a börtönbe program.
elszorul-a-gege
2025. április 24. 22:00 Szerkesztve
Ezt április 1-én kellet volna közölni. Olyan jó ez a kormány a fiataloknak. Csak hát Ők ezt nem érzik. Ezért akiben van némi önérzet és megteheti, itt hagyja ezt a kloaka maximat, azaz a viktorianuszt.
monybbsc
2025. április 24. 21:39
"A magyar családpolitika alapja a hagyományos család" És egy család nem lehet elég hagyományos egy vak komondor nékül!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!