„És ez még csak a kezdet!” – látványos változásra készülhet Magyarország az amerikaiakkal való együttműködésben

Szembetűnő a különbség a korábbi időszakhoz képest.

Aktivizmus nem, együttműködés annál inkább lesz az amerikai nagykövetség részéről – ígéri Robert Palladino.
Történelmi fordulóponthoz érkeztek a magyar-amerikai kapcsolatok: Donald Trump döntése nyomán Robert Palladino karrierdiplomata lett az Egyesült Államok új budapesti ügyvivője. De mit jelent mindez a kétoldalú viszony jövője szempontjából? Gladden Pappin, a Magyar Külügyi Intézet igazgatóságának elnöke kérdezte az új amerikai ügyvivőt terveiről, külpolitikai elképzeléseiről és a Trump-adminisztráció európai prioritásairól.
Pappin elsőként a Magyarországról szerzett eddigi benyomásairól kérdezte az ügyvivőt. Palladino elmondta, hogy egészen elvarázsolta hazánk. Annak ellenére, hogy még csak mintegy 30 napja van Magyarországon, mély benyomást tett rá a magyar történelem és kultúra.
Tiszteletre méltó az a bátorság, amellyel a magyarok őrzik a történelmüket és a kultúrájukat”
– fűzte hozzá. Továbbá kiemelte azt is, hogy Budapest valóban a világ egyik legnagyszerűbb városa. Palladino azzal kapcsolatban, hogy milyen változásokat hoz Donald Trump elnöksége, elmondta, hogy az amerikai elnök a kölcsönös együttműködést keresi, a közös megoldásokra törekszik, ugyanakkor az a legfontosabb számára, hogy könnyebbé tegye az átlag amerikaiak mindennapjait. „Donald Trump betartja az ígéreteit és gyorsan dolgozik” – tette hozzá.
Ez a hozzáállás az amerikai-magyar kapcsolatokban is érződni fog.
Az Egyesült Államok a kölcsönösen előnyös együttműködésre akar koncentrálni,
és azt akarja szem előtt tartani, hogy mit akarnak az amerikai emberek és mit akarnak a magyar emberek. Trump egy biztonságosabb, erősebb és prosperálóbb Egyesült Államokat akar. Ezért akar fair kereskedelmi kapcsolatokat és méltányos együttműködést. Trump azt akarja, hogy az Egyesült Államokkal is úgy bánjanak, ahogy az Egyesült Államok bánik a partnereivel. Palladino szerint az lenne a legjobb, ha az Egyesült Államok és az EU között végül lebontanának minden vám- és nem vámjellegű kereskedelmi korlátozást.
Az ukrajnai háborúval kapcsolatos kérdésre Palladino azt felelte, hogy Magyarország már régóta a béke szószólója, és ezt a nézetet Donald Trump is régóta osztja, éppen ezért az Egyesült Államok rendkívül hálás Magyarországnak a támogatásáért.
Ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy most következik a „kemény diplomácia” szakasza, amikor rá kell venni a feleket, hogy leüljenek a tárgyalóasztalhoz és megegyezzenek.
Kapcsolódó vélemény
Ha Donald Trump nem teremt békét Ukrajnában, akkor senki.
Arra a kérdésre, hogy mire számíthatunk az amerikai-magyar kapcsolatokban, az ügyvivő elmondta, hogy igyekeznek új alapokra helyezni a két ország együttműködését, és tiszta lappal indulni. Elmondta, hogy
Donald Trump és Orbán Viktor között nagyon szoros a kapcsolat,
és ez jó kiindulási pontot jelent. Hozzátette, hogy az elmúlt hónapokban is rendszeresen beszéltek egymással, és a közeljövőben is fognak találkozni. Azt is megemlítette, hogy amikor Magyarországra érkezett, meleg fogadtatásban részesült, és már több magyar miniszterrel és tisztviselővel találkozott. Például Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is többször járt Washingtonban, ahol találkozott Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel is.
Tehát az amerikai-magyar kapcsolatok nagyon magas politikai szinten vannak, ezt az erényt ugyanakkor valódi eredményekké kell formálni.
A két ország vezetője közötti kapcsolat lehetőséget teremt, hogy a kormányzatok, a vállalatok, de az amerikai és a magyar emberek szintjén is erős kapcsolatokat építhessünk ki” – mondta Palladino.
Ezt is ajánljuk a témában
Szembetűnő a különbség a korábbi időszakhoz képest.
A kapcsolatok építésének alapvető elve a szuverenitás lesz, hiszen két szuverén államról van szó. Kijelentette, hogy
az amerikai nagykövetség semmilyen aktivizmust sem fog kifejteni Magyarországon.
Az esetleges nézeteltéréseket pedig a diplomácia nyelvén fogják megoldani. Az együttműködés területei közül kiemelte az energetikát – ezen belül is a nukleáris energiát –, a védelmet, valamint a kereskedelmet. Azt is hozzáfűzte, hogy már most tudomása van több olyan amerikai vállalatról, amelyek érdeklődnek Magyarország iránt. Ez már a politikai kapcsolatok közvetlen eredménye. Hozzátette, hogy jövő héten várhatóan Magyarországra érkezik az amerikai védelmi miniszterhelyettes is. „Arra számítunk, hogy a két ország között nyitottságot fogunk tapasztalni, persze sok munka van még hátra, de minden lehetőség megvan arra, hogy az amerikai-magyar kapcsolatok egy új aranykorba lépjenek” – jelentette ki.
A teljes beszélgetés itt tekintheti meg:
Ezt is ajánljuk a témában
Pressman utódja, az új amerikai ügyvivő egy családbarát konferencián mutatkozott be, amivel jelezte: új szelek fújnak az amerikai külpolitikában.
***