Új funkció jelent meg az EgészségAblakban, sokak életét megkönnyítheti

2025. március 18. 22:12

A Belügyminisztérium helyettes államtitkára az Indexnek elárulta, a fejlesztéssel nem titkolt céljuk, hogy csökkentsék a várakozási időt.

2025. március 18. 22:12

Egyfajta digitális egészségügyi tárcaként működik az EgészségAblak mobilalkalmazás, minden, az ellátásunkkal kapcsolatos dokumentum elérhető benne, ahogy a leletek vagy az e-receptek is.

Az eBeutalóval pedig megnyílt a lehetőség arra, hogy az ehhez kötött vizsgálatokra – újabban már területi korlátozások nélkül – bármelyik szakrendelőbe tudjon időpontot foglalni az ember, kapacitás függvényében, akár másnapra – közölte az Index-szel Molnár Karolina. 

A Belügyminisztérium stratégiai ügyekért felelős helyettes államtitkára a lapnak beszélt az applikáció lakossági előnyeiről, majd arra is kitért, hogy milyen fejlesztések várhatók a jövőben.

Molnár emlékeztetett, az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) 2017 novemberében jött létre. A lakosság számára leginkább a koronavírus-járvány alatt vált ismertté, főként az oltási előjegyzés, az erről készült igazolás, valamint a digitális Covid-igazolvány révén. 

A cikkből az is kiderült, hogy a korábbi alkalmazás myEESZT néven volt elérhető, majd 2023-ban EgészségAblak néven kibővített funkciókkal jelent meg. Azóta folyamatosan újabb fejlesztésekkel bővült, és az év elején a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) részeként még nagyobb szerepet kapott a mindennapi egészségügyi ügyintézésben.

Megfordították a rendszert

A helyettes államtitkár elmondta, 

új funkció az applikációban, hogy eBeutalóval a beutalóköteles ellátásra is bárhova be lehet jelentkezni. 

„Míg korábban csak abba a szakrendelőbe mehettünk, amit az orvos megjelölt a beutalón, mostantól bármelyik ugyanilyen szakrendelés nyitott előttünk, ha az EgészségAblakban intézzük a foglalásunkat. A betegek maguk választhatják ki, hol szeretnék igénybe venni az ellátást – akár a lakóhelyükhöz legközelebbi, akár az ország egy másik intézményében, attól függően, hol van számukra kedvezőbb szabad időpont. Megfordították a rendszert, így rugalmasabb és betegközpontúbb lett az ellátás” – ismertette. 

További könnyítés, hogy a háziorvosok már telemedicinás konzultáció során is kiállíthatnak eBeutalót, így a páciensek anélkül foglalhatnak időpontot, hogy személyesen kellene felkeresniük az orvost – tette hozzá Molnár Karolina.

A túlterheltség elkerülésére is gondoltak

Majd arra is kitért, hogy sokféle élethelyzet van, nem biztos, hogy valaki azon a településen él, tanul, dolgozik, ahol az állandó lakcíme van. Az ő esetükben valódi könnyebbség, hogy ezentúl ott is elmehetnek a szakrendelőbe, ahol ténylegesen élnek.

„Az is lehet, hogy a területi ellátási kötelezettséggel rendelkező intézmény van legközelebb, vagy hogy oda a legegyszerűbb eljutni, de ezzel a funkcióval arra is megnyílik a lehetőség, hogy egy másik, könnyebben elérhető szakrendelő időpontjára jelentkezzünk be” – magyarázta.

A beszélgetés során Molnár arra is rámutatott, hogy a túlterheltség elkerülése végett biztonsági korlátozást is bevezettek: 

egy TAJ-számmal egy szakorvosi rendelésre csak egyetlen érvényes foglalást lehet leadni, 

és azonos ellátásra új vagy későbbi, más intézménybe szóló időpontot csak akkor lehet foglalni, ha előbbi időpontját törölte a beteg. 

A Belügyminisztérium helyettes államtitkára az Indexnek azt is hangsúlyozta: nem titkolt céljuk a várakozási idő csökkentése. A csatlakozók körének bővülésével ebben már érzékelnek is pozitív elmozdulást.

Nyitóképünk illusztráció. Fotó: Caroline Paux / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP

 

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
etosha11
2025. március 19. 05:48 Szerkesztve
Ez hatalmas baklövés volt. A mobil családok le fogják foglalni azokat szakterületeket, ahol jelentős kapacitás hiány van (ortopédia, reumatológia, urológia stb.), mert az országban bárhova el tudnak jutni. Az autóval nem rendelkezők, idősek, akiknek még saját körzetükben is nehéz a közlekedés, kiszorulnak az ellátásból. A másik nagy probléma, hogy a rendelkezés felborítja a kialakult beteg kezelő orvosi kapcsolatokat. Az adott orvoshoz nem jöhetnek a régi betegek, mert a mobilis távol lakók lefoglalják az időpontokat. Az orvosok egyre több messziről jött új beteget fogadnak, akik aztán eltűnnek. Most kellene még újragondolni mindent!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!