A miniszterelnök szerint Magyarország biztonsága miatt „nem kell aggódnunk”, mivel Magyarország a NATO tagja, a NATO pedig a háború után is megmarad, ráadásul a katonai szövetség két legnagyobb hadseregével rendelkező ország, az Egyesült Államok és Törökország hazánk két legszorosabb szövetségese. „Katonai biztonság lesz” – jelentette ki.
A miniszterelnök szerint a háború után Magyarország és az Egyesült Államok között stratégiai szövetség lesz. Ez a szövetség politikailag már létrejött, a gazdasági kereteit pedig most alakítják ki.
Lesz egy magyar-amerikai gazdasági csomag,
amely jelentős segítséget fog jelenteni a magyar gazdaság számára” – fogalmazott. Hozzátéve, ez a magyar gazdaságnak akkor is jó lesz, ha közben lesz egy vámháború, amelyen a magyar gazdaság is veszíteni fog, mint minden más európai gazdaság is.
Orbán Viktor szerint Magyarországnak egy olyan együttműködésre van szüksége az Egyesült Államokkal, amely a vámháború veszteségeit korlátozni, csökkenteni tudja. Példaként említette a kettős adóztatásról szóló egyezmény újrakötését.
Az Európai Uniónak olyan léptékű változásra van szüksége, amelyre az elmúlt 20-30 évben nem volt példa – jelentette ki a kormányfő. Ráadásul ennek egy olyan váltásnak kell lennie, amely szembe megy az elmúlt évtizedek logikájával, így nem is biztos, hogy képes lesz rá az Európai Unió.
A probléma lényege, hogy az EU szabálya eddig az volt, hogy a tagállamok költségvetési hiányának 3 százalék alatt kell lennie. Miközben az Európai Unió versenytársai már évtizedek óta „nem ezt csinálják”. Az Európai Unió pedig most szembesül ennek a következményével.
A miniszterelnök szerint a gyakorlatban az unió gazdaságfilozófiáját Németország határozza meg. Németország pedig azt tervezi, hogy feladja a költségvetési fegyelmet. 800 milliárd eurót akarnak külteni „infrastrukturális fejlesztésekre” valamint haderő fejlesztésre.
A miniszterelnök arra figyelmeztetett, hogy ennek következtében olyan helyzet alakulhat ki, ami a második világháború óta nem volt:
Európa közepén megkezdődik Németország újrafegyverzése, lesz német hadsereg, az lesz a legnagyobb egész Európában, és a mögötte álló ipari bázis is a legnagyobb lesz.”
Hozzátette, ugyanakkor nem tudjuk, hogy „ezt az amerikaiak és az oroszok hagyják-e”. A miniszterelnök szerint oroszoknak nincsenek eszközeik, hogy ezt megakadályozzák, amerikaiaknak viszont vannak – első sorban az euró árfolyam alakításával.
A kormányfő szerint rövidtávon jó lesz a német terv a magyar gazdaság számára, uniós szinten ugyanakkor okozhat problémákat, mivel német mintára Brüsszel az Európai Uniót is közös hitelfelvételre akarja majd rávenni.
Magyar Stratégia
A magyar stratégia arra az elgondolásra épül, hogy semmilyen elszigetelődést nem szabad vállalni. A magyar gazdaságnak az az érdeke, hogy mindenkivel a lehető legjobb kapcsolatot tartsa fenn, ebben nem szabad engedni semmilyen ideológiai nyomásnak.
Magyarországnak nem szabad abba a helyzetbe kerülni, amibe az Európai Unió sodorta magát. Az Európai Unió vitában áll az Egyesült Államokkal, elszigeteli magát Kínától és elszigeteli magát Oroszországtól.
A magyar stratégia alapjai: a béke, az adócsökkentés, a Demján-Sándor Program, valamint az, hogy „az uniós pénzek jönnek és jönni fognak”.
A miniszterelnök megismételte, hogy az idei év az áttörés éve lesz, ehhez az kell, hogy a magyar gazdaságban lévő pénzt mozgásba hozzák.
***