Íme a 10 legújabb áttörés a rák elleni harcban!
A rák világszerte az egyik vezető halálok. Íme 10 legfontosabb új áttörés a Világgazdasági Fórum szerint.
Sajnos a megelőzésért sem teszünk eleget.
A rákellenes világnap (World Cancer Day) minden évben február 4-én kerül megrendezésre. Ez az esemény a rákos megbetegedések ellen való küzdelem fontosságára hívja fel a figyelmet,
és célja a tudatosság növelése, a megelőzés és a korai felismerés előmozdítása, valamint a rákos betegek támogatása.
A világnapot a Rákellenes Világszövetség (Union for International Cancer Control, UICC) szervezi, és minden évben egy új, központi témát választanak, amely az adott évben hangsúlyos kérdéseket és üzeneteket közvetíti a rákellenes küzdelemben. Igyekeznek összefogni a világ minden tájáról érkező személyeket, közösségeket, politikai döntéshozókat és szakembereket, hogy közösen lépjenek fel a betegség ellen.
A világnap egyben alkalom arra, hogy felhívja a figyelmet a rák megelőzésére,
amely számos esetben életmódbeli változtatásokkal, például egészséges táplálkozással, dohányzás elhagyásával és a rendszeres mozgással is elérhető.
Ezen kívül arra is figyelmeztet, hogy a rendszeres orvosi vizsgálatok és szűrések segíthetnek a rák korai felismerésében, ami jelentősen növelheti a sikeres kezelés esélyeit.
Ezt is ajánljuk a témában
A rák világszerte az egyik vezető halálok. Íme 10 legfontosabb új áttörés a Világgazdasági Fórum szerint.
Az Európai Bizottság friss jelentése szerint az Európai Unióban lakosságarányosan Magyarországon halnak meg a legtöbben rákban.
Magyarországon volt a legmagasabb a rák okozta halálozás 29 vizsgált ország közül 2021-ben, csaknem 32 százalékkal meghaladva az EU-átlagot”
– áll az Európai Bizottság erről szóló jelentésében.
A férfiak halálozási aránya mintegy kétszerese volt a nőkénél, azonban megjegyzendő, hogy 2011 és 2021 között mindkét nemnél csökkenő tendencia figyelhető meg a halálozásoknál, meghaladva a hasonló gazdasági helyzetű országok átlagos csökkenését – fejti ki a jelentés kapcsán az Index.
A lap rávilágít továbbá, hogy a jelentés azt is kiemeli, hogy Magyarországon aggasztóan magas a rák kockázati tényezőinek előfordulása nemcsak a felnőttek, de a serdülők körében is:
a dohányzás, az alkoholfogyasztás és az elhízás gyakorisága meghaladja az uniós átlagot.
A káros szenvedélyek mellett fontos szerepet játszik az is, hogy a gyümölcs- és zöldségfogyasztást tekintve a legrosszabb helyen állunk az unióban.
Ezt is ajánljuk a témában
Fontos felfedezést tettek a Semmelweis Egyetem kutatói.
Az Index hangsúlyozza: a megelőzésért sem teszünk eleget.
A szűrőprogramokban, például az emlő- és méhnyakrákszűrésben csökkent a részvétel, ahogy vastagbélrákszűrésre is nagyon kevesen mennek el Magyarországon.
Mindezek összessége miatt mondható ki a szomorú valóság: az elkerülhető daganatos halálozások aránya idehaza az uniós átlag fölött van” – írja a portál a jelentés alapján.
Magyarországon a leggyakoribb halálokok 2021-ben:
A jelentés azonban arról is ír, hogy az ötéves túlélési arány elmúlt évtizedben bekövetkezett javulása azt jelzi, hogy javult a rákellátás minősége Magyarországon. A diagnosztikai és kezelési eszközök (CT, MR) száma nőtt, de az uniós átlaghoz képest még mindig alacsony.
Az előrejelzések szerint a rák a magyar munkaerőre jelentős hatással lesz 2023 és 2050 között, előreláthatólag két évvel csökkentve a várható élettartamot.
Nyitókép: illusztráció (Pexels/Shvets Production)