Félelmek, tévhitek és a realitás a digitális állampolgárságról szóló vita körül
Az egyik legnagyobb félelem alaptalannak látszik a bevezetéssel kapcsolatban.
A németországi fizetésképtelenségi adatok drámai növekedése nemcsak az országot érinti, hanem Magyarország gazdasági helyzetére is hatással lehet.
Tavaly jelentősen nőtt a vállalati csődök száma Németországban – derül ki a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis által közzétett adatokból. Az adatok szerint 2024 decemberében 13,8 százalékkal emelkedett a fizetésképtelenségi bejelentések száma az előző év azonos időszakához képest, míg éves szinten a növekedés elérte a 16,8 százalékot – írta meg az Index.
Októberben különösen kiugró volt a csődök száma: 2102 vállalati csődöt regisztráltak, ami 35,9 százalékos növekedést jelentett 2023 októberéhez viszonyítva. A hitelezők kintlévőségei is meredeken nőttek, az októberben bejelentett csődökkel kapcsolatban ezek összege 3,8 milliárd euróra rúgott, míg egy évvel korábban 1,6 milliárd euró volt.
A csődkérelmek növekedésének hátterében több tényező áll: magas energiaköltségek, politikai bizonytalanság, hatalmas bürokrácia és a fogyasztók költési kedvének visszaesése. Tovább súlyosbította a helyzetet, hogy megszűntek azok a koronavírus-járvány idején bevezetett különleges szabályok, amelyek célja a csődök elkerülése volt.
A statisztikai adatok értelmezésénél azonban fontos figyelembe venni, hogy a fizetésképtelenségi kérelmek tényleges benyújtása és a statisztikákba való bekerülés között jelentős, akár három hónapos eltérés is lehet, ami torzíthatja a képet.
Egyértelmű figyelmeztető jelzés
Volker Treier, a Német Ipari és Kereskedelmi Kamara (DIHK) vezető elemzője „egyértelmű figyelmeztető jelzésnek” nevezte a növekvő csődszámokat. Mint mondta, „a vállalati fizetésképtelenségek októberben tíz éve a legmagasabb szintet érték el”. A Creditreform hitelügynökség becslése szerint tavaly 22 400 vállalat jelentett fizetésképtelenséget, ami 2015 óta a legmagasabb szám, és
a 2025-ös év akár a 2009-es válságév rekordját is megközelítheti, amikor több mint 32 ezer esetet regisztráltak.
Christoph Niering, a német fizetésképtelenségi ügyintézők szakmai szövetségének elnöke szerint a számok emelkedése a német gazdaságban zajló strukturális változásokat tükrözi. „Számos ágazatban és a kulcsfontosságú iparágakban is egyidejűleg zajló felfordulást tapasztalunk” – mondta, hozzátéve, hogy ez a tendencia várhatóan 2025-ben is folytatódik, függetlenül az új kormány intézkedéseitől. Az energiaforrások váltása és a fenntarthatóságba történő alacsony beruházások különösen nagy kihívást jelentenek.
A magyar kormány is többször említette a német gazdaság helyzetét a hazai gazdasági problémák kapcsán. A Nemzetgazdasági Minisztérium nemrégiben kiadott közleménye szerint „a német gazdaság válságos állapota” fékezi a hazai ipar növekedését, és Magyarország gazdasági teljesítményére jelentős hatással van.
Nyitókép: Wang Quanchao / XINHUA / Xinhua via AFP
***
Ezt is ajánljuk a témában
Az egyik legnagyobb félelem alaptalannak látszik a bevezetéssel kapcsolatban.