KDNP-s EP-képviselőként egészen Magyar Péterék tavalyi csatlakozásáig az Európai Néppártban maradt. Szóba áll még Manfred Weberrel?
Köszönünk egymásnak. Tudja, hogy jól ismerem. Tudja, hogy tudom róla az igazságot.
Márpedig?
Tudom, hogy van egy sajnálatos magyarfóbiája. Igaz, erről már nyilvánosan is beszélt, a soros elnökségünkről szóló magyar vitán pedig ez szinte kicsúcsosodott az Európai Parlament strasbourgi ülésén.
Politikai taktika vagy személyes ügy lehet számára, hogy kormányváltást akar Magyarországon?
Is-is. Szomorú, hogy a sértettség vezérli, nagyjából azóta, hogy 2019-ben kijelentette: a magyarok szavazataival nem akar az Európai Bizottság elnöke lenni. Ezzel megalapozta a közte és Orbán Viktor közötti értékkülönbséget, ami különösen is bántó volt, amikor ez egy szebb napokat látott, többre érdemes, ám gyökereitől elszakadt EPP-csoporton belül alakult így.
Ez már a múlt. Weber meggyőződött róla, hogy Magyar Péter és a Tisza Párt alkalmas egy ország vezetésére, vagy bárki mellé odaállna, aki valamennyire is esélyes ellenfele leváltására?
Neki most nincs jobb. Mondhatni, ez jutott. Kétségtelen, a Tisza relatív jó eredményt ért el a tavaly júniusi európai parlamenti választáson, számomra kiábrándító, hogy ezek után a néppárti frakcióban kötött ki. Politikai szempontból talán érthető, hogy Weber nem tudott ellenállni a kísértésnek, ám ettől még nem kellene Magyar Pétert a magyar jövő zálogaként megnevezni. Ráadásul
a liberális világnak, beleértve ebbe magát a máshonnan induló Néppártot és annak vezetőjét is, példaként lebeg a szeme előtt Donald Tusk ténykedése Lengyelországban, azt a megoldást szeretnék nálunk is alkalmazni.
Ettől a lehetőségtől a Jóisten mentsen meg valamennyiünket! Egyelőre Webert és Magyart a közös érdek tartja össze, nevezetesen Orbán Viktor leváltása, ennek pedig az európai kereszténydemokrácia az áldozata.
Milyen állapotban van egyébként ma az Európai Néppárt?
Meggyőződésem, ma is ül az EPP-frakcióban harmincöt-negyven képviselő, akikkel az Európa jövőjét érintő kérdésekben közösen kell gondolkodni.