Lehetnek-e tudatos lépések Magyar Péter megjelenése mögött? – elemző reagált

2025. január 20. 09:41

Csizmadia Ervin szerint a Magyar Péter-jelenség egy utolsó esélye az ellenzéki térfélnek.

2025. január 20. 09:41
null

Nyitókép: Földházi Árpád / Mandiner

Csizmadia Ervin politológus, a Méltányosság Politikaelemző Intézet igazgatója volt Fekete Rita vendége; az adásban többek között Magyar Péter megjelenéséről és a 2024-es belpolitikai helyzetről is beszélgettek.

Politikai pszichológiai szempont

Csizmadia Ervin szerint 2024 tanulsága az volt, hogy egyetlen egy ember képes volt egy új pszichológiai lelkiállapotot előállítani. „Lehet, hogy ez a lelkiállapot már korábban is megvolt, hiszen már 2010 óta azt láttuk, hogy a társadalom ellenzékhez köthető része elégedetlen; ugyanakkor nem tudta előállítani ezt az állapotot” – fogalmazott, hozzátéve, hogy ez az elégedetlenség generációs jellegű.

Csizmadia szerint ez a tömeg most talált egy olyan embert, aki ezt az elégedetlenséget 0-24-ben kommunikálja.

„A fiatalok úgy érzik, hogy most végre itt az alkalom, hogy elérjük azokat a változásokat, amiket az eddigi ellenzék nem tudott elérni” – jegyezte meg. A politológus szerint a Fidesz – utalva a tusnádfürdői beszédre – jól észlelte, hogy szükség van generációs megújulásra.

Csizmadia arról is beszélt, 

hogy a Fideszt nem érte eddig szavazóveszteség, tehát fel lehet fogni úgy a helyzetet, hogy két egymástól hermetikusan elzárt csoportról van szó. 

Magyar tehát csak a Fidesz-szavazókon kívüli tábort tudta megszólítani, és azt összekovácsolni. Ez az, ami nem sikerült korábban Márki-Zay Péternek.

Az elemző szerint az is egy érdekes jelenség, hogy manapság nagyon sok olyan hollywoodi film és sorozat jelent meg, ahol magát a politikát egy újfajta módon ábrázolják. Ennek az egyik jellemzője, hogy negatívnak vélt figurákat pozitív színben tüntetnek fel. „Tehát, ha azt kérdezzük, hogy Magyar Péter hibái és bűnei miért nem hatnak, akkor azért, mert olyan minták vesznek minket körbe, hogy ez relativizálódik; azaz nem lényeges, hogy ő negatív szereplő, csak az, hogy »fel akar robbantani« valamit, amit eddig politikának neveztünk” – mondta.

Pártpolitikai megközelítés

Csizmadia kifejtette: Magyarországon a rendszerváltás idején kialakult egy sok párt rendszer. Ez egészen 2012-ig működött, akkor felülírta valami más. „A kérdés az, hogy ez valami váratlan dolog, vagy már korábban is ott voltak ennek a csírái” – tette fel a kérdést. Szerinte már korábban adott jelzéseket a magyar társadalom arra, hogy igényel egy nagyobb pártot, amely kiemelkedik. Először az MSZP emelkedett ki. Majd pedig 2010-től a Fidesz. Mellettük pedig maradt egy széttöredezett ellenzék. 

Tehát míg a pártrendszer egyik oldala átalakult, addig a másik nem, és nagyon sokáig széttöredezett maradt (...) és nem tudott versenyhelyzetet létrehozni” 

– jegyezte meg.

Csizmadia szerint a világban azt látjuk, hogy nagyon tagolt ellenzék van, akik a váltáskor összeállnak, és le tudják győzni adott esetben a kormánypártot. Az elemző úgy véli: ebből kiindulva a magyar ellenzék is gondolhatta ezt működőképesnek az összefogás idején, de láthatóan ez sem 2014-ben, sem 2018-ban, sem 2022-ben nem jött be. Ez pedig azt mutatja, hogy a nyugati minták átültetése nem működik.

Csizmadia Ervin a kegyelmi botrány kapcsán óvatosságra intett. Szerinte ugyanis nem olyan biztos, hogy nem volt benne tudatosság.

Történeti megközelítés

A politológus szerint a nyugati és Magyarországi hagyományok eltérnek, ezért a nyugati országok szerinte túl könnyed módon sütik rá Magyarországra az autokrácia bélyeget. Mint mondta: ő ezt nem szereti, mert ez azt jelenti, hogy a nyugati országokat nem érdeklik a részletek, csak kimondják, hogy „szörnyű ország vagyunk”.

Csizmadia szerint ugyanakkor van egy olyan kiskapu a magyar politikában, hogy gyakran buktak meg nagy kormányok a magyar politikában régebben. 

Úgy véli: újdonság, amit Orbán Viktor képvisel, ilyen hosszan csak Tisza Kálmánnak sikerült kormányon lennie korábban. 

Viszont felhívta a figyelmet: Tisza Kálmán után záporozni kezdtek a miniszterelnök cserék – példaként említette Szilágyi Dezső esetét, aki korábban ellenzéki volt.

Az elemző szerint a Magyar Péter-jelenség egy utolsó esélye az ellenzéki térfélnek. „Ugyanakkor ez a Fideszt is megtaníthatja arra, hogy hogyan kell megváltozni” – tette hozzá. Ugyanakkor úgy véli: nagyon magasra emelte a lécet Magyar Péter azzal, hogy kijelentette, hogy senkivel nem hajlandó összefogni.

A beszélgetés végén Csizmadia azt nehezményezte, hogy véleménye szerint Európáról nagyon „lebutított” módon gondolkodunk. A Fidesz és az ellenzéki térfél is nagyon leegyszerűsített szlogenekkel kommunikál e téren – ki-ki a saját szájíze szerint –, ám szerinte e tekintetben még lenne belakható tér.

 

 

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
makapaka2
2025. január 20. 11:55
M. Péter alapjában egy jellemtelen, nagyravágyó, ám tehetségtelen, önimádó, bosszúszomjas ficsúr, erre jól ráharaptak Weberék. Ráadásul egy erkölcstelen, a nőkkel szemben undorító, tapló módon viselkedő bunkó is, ezért szüksége van az EU védelmére. A mentelmi jogért bármi aljasságra képes lenne.
bathory-odonke
2025. január 20. 11:47
Nem véletlenül kezdte felvenni a feleségével való beszélgetéseket és egyebeket. Már régóta valakik megfogták és elkezdték "felépíteni". Ehhez kellettek volna velős belső pletykák és tények a kormány életéből... Megtette... Igazi áruló lett, mert abba piszkított, amiből evett...
eljolesz
2025. január 20. 11:22
"Lehetnek-e tudatos lépések Magyar Péter megjelenése mögött? " - Hiszen az egész MP-jelenség az. Látva az eddigi ellenzék alkalmatlanságát, a nyugati gazdik ellenzékváltást rendeltek. 2026-ra akarják felépíteni a minipetit.
llnnhegyi
2025. január 20. 11:21 Szerkesztve
Csizmadia Péter beállt Korniss Mihály, Spinoza-ház sárkánynője, Török Gábor, Kéri László, Lengyel László, Hann Endre bácsi,Fodor Gábor,Horn Gábor, Kuncze Gábor,Demszky Gábor (SZDSZ vaskalaposai),Pulai András Bródy János Pottyondi Edina Hadházy Ákos,Nagy Attila Tibor mögé. 26-ban , győzelem vagy halál! Kérdésem: A TISZA Párt egyáltalán képes lesz még elindulni a választásokon? Szerintem nem! Rohamos züllés az útjuk! =================✓ Egyszerűbben írva, 2026-ban győznek a Fidesz-Kdnp koalíciós pártok! Stabilan 55% fölött. Addig kampanyuzemod van,ezerrel! Hajrá MJK ® tábora! A nyugodt erő, a vidámság nálunk van!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!